Velikonoční ostrov a tajemství jeho soch

0

velikonocni ostrov

Velikonoční ostrov patří k nejodlehlejším a nejzáhadnějším místům na zemi. Každoročně láká mnoho zvědavých turistů. Velkým lákadlem jsou zdejší tajemné sochy, které do dnešních dnů patří k nerozluštěným záhadám.

Velikonoční ostrov nebo také Rapa Nui je izolovaným kouskem země. Od nejbližšího obydleného ostrova je vzdálen přibližně 2000 km. Ostrov patří pod správu Chile. Pravděpodobně byl poprvé obydlený od roku 1200 našeho letopočtu. Předpokládá se, že to byli Polynésané, kteří sem připluli a přivezli sebou domácí zvířata a plodiny. Ostrov byl sopečného původu a pokryt subtropickým listnatým lesem. Úrodnou půdu obdělávali, rozdělili se do klanů a žili v několika osadách. Díky příhodným podmínkám populace rostla. Svého vrcholu dosáhla přibližně v 16. století. Většina dnešních obyvatel žije v hlavním městě Hanga Roa. Potomků původních obyvatel je však mezi nimi jen malé procento.

chile velikonocni ostrov

Zánik civilizace

Kam zdejší civilizace zmizela, se dodnes přesně neví. Předpokládá se, že došlo ke zničení životního prostředí. Možná vykácením lesů z důvodu potřeby rozšiřování zemědělské půdy a k rozdělávání ohně. Tím došlo k erozi půdy, nedostatku dřeva na stavbu kánoí a nemožnost lovit či odplout. Lidé se přesunuli do jeskyní a kamenných přístřešků. Zřejmě došlo k hladomoru a bojům mezi kmeny.

Jedna teorie předpokládá, že na člunech připluly i krysy, jejichž populace se značně rozmnožila a které se také zasloužili o zničení palmového porostu.

Evropané na ostrov připluli v roce 1722, což pro místní znamenalo další katastrofu v podobě nemocí, na které umírali. Své dokonalo i zavlečení domorodého obyvatelstva do otroctví. Počet lidí na ostrově se tak rapidně ztenčil.

sochy velikonocni ostrov

Tajemné sochy

Pokud řekneme Velikonoční ostrov, téměř každému se vybaví gigantické sochy s obličeji – moai. K jakému účelu sloužily, se vědci dodnes přou.

Sochy vznikaly ve vulkánu Rano Raraku, kde byly vytesávány z vulkanické horniny. Jsou rozesety po celém ostrově, stojí osamoceně i ve skupinách, některé na podstavcích. Některé z nich zůstaly nedokončené přímo v kráteru.

Hodně názorů se kloní k teorii, že měly duchovní význam a sloužily k uctívání kultu předků. Některé odvážnější teorie hovoří o označování zdrojů pitné vody. Také mohly být něco jako strážci ostrova.

Dalším předmětem zkoumání je, jakým způsobem se těžké sochy dopravovaly na pobřeží. Existuje opět několik verzí, ale s jistotou nikdo neví.

Pokud by Vás návštěva Velikonočního ostrova zlákala, využít můžete leteckou linku ze Santiaga de Chile. Na ostrově je letiště. V hlavním městě Hanga Roa je několik obchůdků, restaurací a možností ubytování. Je možnost i pronájmu auta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here