Dalmácie přináší nezapomenutelný zážitek aneb co vidět, zažít, ochutnat

0
dalmacie
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jsou místa, která můžete navštívit kdykoli a v každém ročním období nabízí neopakovatelnou podívanou. Jednou z destinací, která vás oslní svou krásou po celý rok, patří Dalmácie. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších oblastí Chorvatska. Důvodů pro to je mnoho. Posuďte sami.

Návštěva Chorvatska a strávení zde dovolené či jen prodlouženého víkendu je sázkou na jistotu. Ti, kdo jednou navštívili, tak vědí a rádi se sem vracejí. Pro mnohé bývá skoro až tradicí. Není divu, vždyť je tu spousta míst k vidění, země mající čisté moře, nevyčerpatelné turistické vyžití, pohostinná atmosféra a neodolatelná místní gastronomie. A to stále zdaleka není vše.

Kouzelná Dalmácie

Dalmácie patří mezi jedno z nejoblíbenějších míst, nejen díky možnostem koupání, potápění, ale historická města se pyšní nejvýznamnějšími architektonickými památkami v Evropě zapsané na seznamu UNESCO. Ve zdejších horách se nachází jedny z nejstarších národních parků, které patří k tomu nejlepšímu v Chorvatsku v rámci turistiky.

Dalmácie je největším regionem nacházející se dnes mezi Chorvatskem a Černou Horou. Nabízí nepřeberné množství vyžití. Nachází se zde více jak 900 ostrovů, ostrůvků, útesů a mořských hřebenů, vinice, olivové sady, kulturní pamětihodnosti, čisté moře, skvostné pláže a nedotčené krásy přírody.

Bohaté menu nabízí severní, střední i jižní část Dalmácie

Pokud si zvolíte severní část, tak navštivte město Zadar, ve kterém se nachází i akustický kostel sv. Donáta, který je již od 9. století symbolem města. Za pozornost z významných památek stojí rozhodně katedrála sv. Jakuba nacházející se v Šibeníku, která je zařazena na seznam UNESCO. Tato stavba je unikátní v tom, že byl použit pouze jeden materiál a to kámen. Stavba je považována za architektonickou raritu.

Severní část Dalmácie je bohatá na přírodní krásy, vyniká zdejší souostroví Národního parku Kornati s více jak 80 kamennými ostrovy a mořskými útesy. Pokud chcete vidět mořské jezero ležící nad hladinou moře, pak navštivte přírodní park Telašćica. A pro ty, kdo milují podívanou na vodopády, tak si nemohou nechat ujít návštěvu parku Krka.

Střední část je proslulá největším městem zapsaným na seznamu UNESCO. Split je velmi vyhledávanou oblastí. Střední část netvoří jen Split, ale další město Trogir je taktéž na seznamu UNESCO a stojí za pozornost. Zde si přijdou doslova na své milovníci středověku. Nemůžete opomenout návštěvu katedrály sv. Vavřince. Oblíbeným turistickým letoviskem je Makarska. Poutní místo a dlouhé několika kilometrové pláže podél celé riviéry uspokojí i nejnáročnější.

I jižní oblast se pyšní městem zapsaným na seznamu UNESCO. Jedná se o proslulé město Dubrovník. Na jihu se nachází ostrov Korčula, kde můžete spatřit i šermířská představení. Na jihu můžete navštívit park Mljet, kde vás zajisté nadchne krása mořských jezer nacházející se v samotném středu nejvíce zalesněného ostrova.

plaz
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Čím a v čem vyniká místní gastronomie?

Pro zdejší kuchyni je typické to, že vychází z domácí pěstované zeleniny a ovoce, využívá sezónní potraviny. Příznačné jsou samozřejmě i ryby, škeble a další mořské plody. Místní kuchyně využívá blahodárných účinků bylinek a koření, jako je bobkový list, fenykl, bazalka, šalvěj, rozmarýn apod. Olivy a kapary jsou nepostradatelnou součástí pokrmů.

Mezi speciality patří dušené maso s gnocchi či pečené jehněčí, ale také smažená žabí stehýnka. Mezi opravdovou gurmánskou pochoutku patří divoká kachna.

Noční život nabízí zábavu pro všechny generace

V Dalmácii je spousta míst, kde je možné strávit čas, když noc je ještě příliš mladá. Vhodnou a bezpečnou zábavu si zde najde každý, bez rozdílu věku. Nejde jen o posezení v baru, ale pořádá se tu řada hudebních festivalů, pamatováno je i na nejmenší. V Omiši se konají tzv. Pirátské večery, které osloví dospělé i děti. Množství divadelních představení, koncertů, kdy se můžete bavit až do ranních hodin. Samozřejmě i řada klubů zve k návštěvě.

V Dalmácii se rozhodně nudit nebudete ve dne ani v noci. Přes den se tu nabízí početné možnosti v rámci aktivního vyžití či odpočinku. Mezi oblíbené činnosti patří kromě plavání, potápění, turistiky, také plachtění, sportovní rybolov, horolezectví, rafting, cyklistika či speleologie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here