Váté písky: V České republice jde o zcela unikátní ukázku společenstva na otevřených píscích s osobitou skladbou živočišných a rostlinných druhů. Odkud písky pocházejí? Co vše je zde k vidění? A jak se danému místu přezdívá?
Mnohem častěji se setkáte s názvem Moravská Sahara, který se vžil pro název této národní přírodní památky Váté písky, která se coby bezlesý pruh nachází podél obou stran železniční tratě mezi stanicemi Bzenec – přívoz a Rohatec. A právě díky železniční trati tato stepní lokalita je zachována dodnes.
Moravská Sahara patří mezi nejvýznačnější lokalitu nezalesněných vátých písků v České republice. Úsek o délce 5,5 km a s nejširší částí okolo 60 m exceluje z mnoha důvodů. Jednak jde o písky pocházející z fluviálních sedimentů řeky Moravy, které byly vyváty.
Turistické info aneb kudy vede cesta
Ideální je cesta po zelené turistické značce Bzence, která se pak napojuje na naučnou stezku „Váté Písky“. Další možností je se na zelenou napojit u železniční stanice Bzenec – přívoz, kde je i parkoviště.
Kdy a jak vznikla Moravská Sahara
Pojmenování Moravská Sahara vzniklo v 18. století, kdy místními lidmi došlo k vykácení dubových lesů, které na písčité půdě rostly. Odlesněním se písky uvolnily, posléze došlo k postupnému vzniku otevřených ploch s písečnými dunami a přesypy. Nicméně samotná mocnost písků na zdejším území dosahuje až 30 m a navátá byla větry od blízké řeky Moravy a to už na konci doby ledové.
V roce 1823 byla nestabilní místa zalesňována borovicí. Váté písky uchránila před úplným zalesněním výstavba železnice v 19. století. Podél dráhy musel být do konce 80. let 20. století zachován pruh volného písku z bezpečnostního opatření sloužící jako ochrana okolního lesa před potenciálním vznikem požáru.
Na bezlesých místech je možné spatřit odlišná stadia sukcese zarůstání písku. Jsou tu tak plochy s vegetací svazu Coryhephorion canescentis, plochy se suchými trávníky s kostřavou pochvatou i kavylem písečným.
Zdejší flora a fauna
Flora Vátých písku čítá subatlantské druhy, panonské druhy. Jde o to, že díky extrémním podmínkám je vegetace národní přírodní památky řídká a nízká. Daří se zde především teplomilným druhů rostlin vázané na kyselé písky. Mezi ty chráněné, které je možné zde spatřit, patří například okrasná tráva kavyl písečný, divizna brunátná, smil písečný, travnička obecná, mateřídouška úzkolistá.
Faunu zde v hojné míře zastupuje ještěrka zelená. Od konce dubna do konce května je možné vidět chráněného motýla pestrokřídlece podražcového. Mezi významné živočichy patří například i pavouk stepník rudý.