Právě tady se setkávají dvě litosférické desky a rozhodně nejde o klidnou záležitost. Právě na místě národního parku Thingvellir se od sebe každým rokem vzdalují o 7 až 20 milimetrů, což přitahuje pozornost turistů i geologů.
VIDEO:
A nejde o jen tak ledajaké desky. Právě tady se totiž potkává ta evropská s americkou. Jde o součást tzv. Zlatého trojúhelníku, tzn. jeho návštěvu by turisté určitě při cestování po Islandu neměli vynechat. Parkem protéká známá řeka Oxará a patří pod patronát UNESCO, což mu na atraktivitě rozhodně ještě přidává.
Lávová pole v utajení
Na mapách ho můžete najít i pod názvem Pingvellir, a pokud bychom měli jmenovat nejčastější geologický útvar, byla by to určitě lávová pole. Na první pohled je však už leckdy nepoznáte. Jde už o starší vyvřeliny, ukryté pod polštáři z mechu či barevnými vřesy.
Ovšem park Thingvellir má i historický význam. V roce 930 tu proběhlo první valné shromáždění (po islandsku Athing). I když byl později přemístěn do Reykjavíku (a v roce 1801 zcela zrušen), význam Thingvelliru tím nijak neupadl.
Náš tip: Thingvellir znamená v islandštině „Shromažďovací pláň“. Dodnes najdete na pláži stožár s vlajkou, označující místo, kde se sněmy konaly.
Kam ještě zamířit nejen v Thingvelliru
Vynechat byste neměli ani propast Flosagjá. Vyplňuje ji opravdu průzračná voda a místy tak dohlédnete i do hloubky 70 metrů. Nedaleko leží také vulkanický jícen Brennugjá. Na první pohled nevypadá nijak zajímavě, ovšem jakmile zjistíte, že se právě v jeho jícnu upalovali v 17. století kacíři, začne vám doslova běhat mráz po zádech.
Mezi velká lákadla Islandu patří ovšem také nádherný vodopád Gullfoss a termálním proud Geysir, tryskající do výše. Právě tyhle dva přírodní úkazy tvoří spolu s Thingvellirem onen legendární zlatý Islandský trojúhelník.
zdroj foto: envato