Tančící dům v Praze – jak přišel ke svému jménu?

0

tancici dum

Víte, že se v Praze nachází tento skvostný Tančící dům, známý také jako budova Nationale Nederlanden nebo Ginger a Fred? Nemáte vůbec představu, co to je za dům? Dům v sobě ukrývá spoustu zajímavých prostorů, jako je galerie, hotel, obchod, bar s vyhlídkou a taky si zde můžete pronajmout prostory pro své podnikání nebo k bydlení. Díky své architektuře dům nelze přehlédnout, stojí přímo na Jiráskově náměstí.

Jak dům vlastně vznikal?

Na místě, kde se momentálně Tančící dům nachází, dříve zaujímal místo činžovní dům, ten byl však bohužel omylem v roce 1945 zničen při leteckém bombardování. S nápadem zástavby na tomto místě přišel Václav Havel s Vladem Milunićem. Původně to měl být dům bohatý na kulturu, s knihovnou, divadlem a kavárnou, který by se zařadil mezi velikány, jako je Rudolfinum a Národní divadlo. Zajímavostí je, že za touto stavbou stojí i nevědomky Jaromír Jágr. Proč? Po neúspěšném shánění investorů se ozval Frank Gehry, který nabídku přijal jako odměnu za Jaromíra Jágra, který řekl, že „pro zemi, jež dala Americe Jaromíra Jágra, udělá cokoli“.

Proč tančící?

Již od samého začátku chtěl Milunić udělat budovu zajímavou, měla se vyklánět nad křižovatku, jako symbol stavu československé společnosti, která se z totalitního režimu dala do pohybu.

Od tance k umění

V Tančícím domě se můžete pokochat i galerií, která má zde své místo. Galerie je oblíbená díky neustále pestrému programu, jež je zaměřen na prezentaci a prodej děl mladých autorů jak z České republiky, tak i těch zahraničních. Jejím hlavním cílem je mladé talenty podporovat.

Zajímá vás tahle neobvyklá stavba? Tančící dům je otevřen každý den – a to od 10 hodiny ranní do 10 hodiny večerní. A pokud nejste místní, můžete využít i služeb hotelu nabízející 21 krásných pokojů s výhledem na Pražský hrad.

Více zajímavostí z Evropy najdete na vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here