Maják a muzeum Járy Cimrmana – vydejte se za největším Čechem!

0

majak jara cimrman

„ležící a spící“… Kdo by neznal génia, Járu Cimrmana, fiktivní smyšlenou postavu, která si získala tolik fanoušků, dokonce nasbírala nejvíce hlasů v anketě Největší Čech. Jára Cimrman dožíval na stáří v okolí Liptákova. Na jeho počest a památku bylo vytvořeno v obci Příchovice v historickém areálu U Čápa muzeum Járy Cimrmana a taky na jeho počest vztyčen maják.

Maják Járy Cimrmana

Ten, kdo tuto postavu zná, ví o jeho chtíči postavit věž, avšak „ne podobné té pařížské“. A tak byl roku 2013 místo věže symbolicky vztyčen maják. Je to vlastně jakási dřevěná rozhledna z borového dřeva, připomínající maják. Po překonání 105 schodů se ocitnete ve výšce 801m.n.m. Maják je vysoký 18 metrů a na jeho ochozu si můžete prohlédnout galerii s fotografiemi z her Járy Cimrmana. Řadí se mezi skvostné ukázky tzv. přírodní architektury.

Muzeum Járy Cimrmana

Expozici muzea tvoří velké množství artefaktů, pocházejících z divadla Járy Cimrmana. Bylo otevřeno taktéž roku 2013 jako maják a velkou část sbírek pochází od občanů z okolí. Vrátíte se v čase a prohlédnete si předměty z doby vrstevníků Járy Cimrmana. Byly vytvořeny „autentické“ příběhy, k vidění jsou různé vynálezy tohoto génia, např. vypouštěcí talíř, přenosnou turistickou značku nebo školu. Obě místa jsou posazeny do krásné klidné přírody, oceňující hlavně rodiče s dětmi, které se vyběhají a unaví na čerstvém vzduchu.

Prohlídky a vstupné

Pokud jste se rozhodli si udělat výlet v prosinci, není problém. Muzeum s majákem mají totiž otevřeno celoročně. Od května až do září od 10 do 18 hodin a od října do dubna od 10 do 17 hodin. Dospělá osoba zaplatí za vstup 45Kč, dítě do 6 let 25Kč a senior 35Kč. Rodina může využít tzv. rodinné vstupné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here