Na hradě Svojanov můžete i přespat. Nesmíte se však bát křiku neviňátek

0
hrad svojanov
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                             hrad Svojanov

Zajímavé atrakce nabízí návštěvníkům hrad Svojanov. Na zahradě můžete mít svatbu a pak se můžete na hradě ubytovat a přespat. Pokud vám nevadí různé legendy, které okolo hradu kolují.

Romantika uprostřed lesů

Hrad Svojanov leží uprostřed lesů nedaleko města Polička, v romantickém údolí řeky Křetínky. Je to jeden z nejstarších hradů u nás, o němž je zmínka již ve 13. století, kdy byl hradem královským. Také je to náš jediný hrad, který se zachoval do současnosti a stmeluje v sobě prvky gotiky, renesance, baroka a empíru.

Proč byl tak důležitý

Hrad byl důležitý pro všechny krále od Přemysla Otakara II., přes Karla IV. až po Habsburky. Střežil totiž jednu z nejvýznamnějších obchodních cest, tzv. Trstenickou, z Brna do Litomyšle. Také Karel IV. svého času nařídil, že tento hrad nesmí být nikdy prodán ani zastaven.

Aby byl hrad pevný a nedobytný

hradni vez
Zdroj foto: cs.wikipedia.org hradní věž

První legenda se váže již k jeho stavbě. Aby prý byl hrad pevný a nedobytný, byla do jeho zdí zazděna neviňátka, tedy malé děti, a to samozřejmě zaživa. Kromě toho byl do jiného kouta zazděn i dospělý muž, který měl také chránit nedobytnost hradu. Pokud se tedy rozhodnete na hradě přespat, máte velkou šanci na to, že uslyšíte v noci jejich pláč a nářek.

O půlnoci možná uvidíte průvod s ohnivým býkem

Pokud se přesto rozhodnete na hradě přespat, nedivte se, když vás o půlnoci probudí podivný průvod. Povede jej postava v černém oděvu posazená na ohnivém býku čelem dozadu s oháňkou v ruce místo postroje. To je duch zemřelého zlého správce Rašína, který své dělníky tolik trápil a trýznil, až byl jedním z nich proklet. Přestože se tato historka stala již v 15. století, není mu pomoci a musí strašit do dnešních dnů.

A ještě jedna zazděná

A aby toho nebylo málo, ve zdivu hradu je zazděná ještě jedna žena. Jmenovala se Kateřina z Lichtenburka, a ačkoliv byla prý velmi zbožná, udržovala i po svatbě s Hertvíkem Žehušickým z Nestajova vztah se svým dřívějším milencem (kovářem). Jakmile se to Hertvík dozvěděl, dal kováře usmrtit a Kateřinu zazdít do věže.

Tak co, troufnete si na netradiční dobrodružství?

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here