Zazděná dívka do skály na zámku Hrubá Skála

0
zamek hruba skala 1
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                       Zámek Hrubá Skála

Ačkoliv zámek Hrubá Skála slouží v současnosti téměř celý jako hotel, některé části jsou přístupné veřejnosti. A bude to krásné zakončení výletu do Českého ráje.

Hrad Skála a zámek Hrubá Skála

Hrad Skála založil kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna a Valdštejnové vlastnili tento hrad ještě několik generací. V 16. století zakoupili již zámek Hrubá Skála Smiřičtí a dále jej upravovali jako zámek v renesančním stylu. Po třicetileté válce se dostal opět do držení Valdštejnů, přesněji Albrechta z Valdštejna. Posledními majiteli až do druhé světové války pak byli Aerenthalové, kteří zámek zrekonstruovali v romantickém stylu.

Dívka zazděná do skály

Tato pověst se váže k nejdávnější minulosti hradu, tedy ke středověku. Majitel a pán hradu Beneš Heřmanov byl velmi udatný, ale také velmi neústupný. Na smrt se znepřátelil se svým spolubojovníkem rytířem Věslavem ze Zbiroha. Stejně tak oba přikázali svým dětem – Beneš dceři Svatavě a Věslav synu Vojmilovi, že se nesmějí stýkat. Tyto dva ale pojila již od dětství láska, a tak neuposlechli a scházeli se dále.

letecky pohled
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                     letecký pohled

Do toho vtrhla do Čech válka se Sasy (Němci). Statečný Beneš se jim postavil, ale měl bez Věslava a Vojmila malé vojsko. Málem přišel o život, kdyby se z lesa nevynořili černě odění rytíři a nezasáhli v boji. Sasové uprchli, avšak i po statečném rytíři se slehla zem. Beneš věděl jen, že mu německý rytíř prosekl přilbu, a tak hledal rytíře s proseknutou přilbou. Jednoho takového objevil na hostině oslavující vítězství. A protože si myslel, že to je onen rytíř, který mu zachránil život, chtěl jej dát Svatavě za muže. Ta však odmítla, protože věděla, jaká je skutečná pravda.

Otec nelenil a dal Svatavu za neuposlechnutí zazdít do skály. V noci se však k vězení přišplhal Vojmil, vězení rozbil a Svatavu zachránil. Teprve nyní jim Beneš uvěřil a přichystal jim honosnou svatbu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here