Český Šternberk: Hrad s hladomornou a tajemným pokladem

0
cesky sternberk
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        Český Šternberk

Ve Středočeském kraji na břehu řeky Sázavy se sluší navštívit jeden z nejkrásnějších českých hradů – Český Šternberk. Ostatně, velkou zajímavostí je také to, že patří Šternberkům od svého založení ve 12. století až dosud (v roce 1992 jim byl díky restitucím navrácen).

Hrad

Samotný hrad má bohatou minulost, a i když byl dobyt a zpustošen za husitských válek i za třicetileté války, přesto se vždy dočkal obnovy a stával se snad ještě honosnějším, než byl kdy předtím.

basta
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        Bašta

Hladomorna

Jako hladomorna a zároveň jako obranná věž sloužila samostatná věž v okolí hradu, která je dodnes přístupná. Uvidíte v ní zbytky lidských koster, které jsou schovány hluboko pod kovovou mříží.

A jak je to s pokladem

Pověst praví, že jeden z pánů ze Šternberka někdy kolem 17. století prodal jeden ze svých dvorců, a to za pořádnou sumičku – sto tisíc zlatých. Tajně převezl peníze v noci na hrad a uschoval je do dubové, železem okované truhly. Denně se pak s nimi těšil a přepočítával je, neboť byl velmi lakotný.

Jednoho dne však musel odcestovat do Vídně k císařskému dvoru. Starost o hrad i poklad svěřil tedy svému purkrabímu Hynkovi. Purkrabí byl čestný a poctivý muž, nicméně jej příliš netěšilo, že bude muset udržovat takové tajemství. A protože se obával jak čeledi, tak i loupežníků, kteří loupili v lesích okolo, nenechal poklad v truhlici, ale dal jej do kovové skříňky, kterou tajně v noci odnesl z hradu a uložil do bezpečného úkrytu.

Od té doby se mu spalo dobře. Jenže jednoho krásného dne si vyjel na koni na vyjížďku a cestou jej ranila mrtvice. Nemohl se hýbat, až čeládka jej našla a donesla polomrtvého do hradu. Přišel hradní kaplan, aby jej vyzpovídal. On však nemohl mnoho mluvit, a tak se snažil naznačovat, kam zakopal poklad. Nikdo mu však nerozuměl, a tak si své tajemství vzal do hrobu.

Když se vrátil pán ze Šternberka z Vídně, byl celý rozčilený. A to tím spíš, že poklad v truhlici nebyl. Ptal se všech na to, co Hynek na smrtelné posteli řekl, ale nikdo mu nemohl odpovědět, protože mu nerozuměl. Pán ze Šternberka tedy nechal překopat celé podhradí, dokonmapyce i koryto řeky Sázavy, ale poklad nenašel.

To tedy znamená, že tam někde ten poklad bude ukrytý dodnes…

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here