Svatý Jan pod Skalou: Místo, které se vyplatí navštívit v každou roční dobu

0
Svaty Jan pod Skalou
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       Sv. Jan pod Skalou, celkový pohled z vrchu

Svatý Jan pod Skalou: Nejenže se jedná o velmi krásné místo v povodí Berounky, ale skutečně v každou roční dobu se zde můžete kochat něčím jiným. Na jaře kvetoucí flórou, v létě houfy poletujících motýlů, na podzim si můžete třeba vyzkoušet horolezectví a v zimě pozorovat stříbřitě zasněženou krajinu místních vápencových lomů.

Kde se místo nachází a jak se sem dostat

Svatý Jan pod Skalou se nachází ve Středočeském kraji v okrese Beroun, asi 5 km od Berouna a asi 10 km od Karlštejna. Do obce se dostanete autem, autobusem ze stanice Praha – Zličín anebo pěšky ze železniční stanice v Berouně – ostatně vede tudy jedna z nejstarších turistických tras v Čechách: tzv. cesta Vojty Náprstka z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou na Karlštejn.

Proč se místo jmenuje Svatý Jan pod Skalou

Traduje se, že na místě žil již v 9. století nejstarší poustevník v našich zemích, jmenoval se Ivan a byl místními považován za prvního svatého – ještě před sv. Václavem a sv. Ludmilou. Ačkoliv k tomuto poustevníkovi nemáme mnoho pramenů, z kosterních pozůstatků z jeskyně, která se dodnes jmenuje jeskyně sv. Ivana, bylo vyzkoumáno, že se jednalo o muže, stáří jeho kostí se udává kolem 1000 let, a zřejmé z nálezu je také to, že se živil vegetariánskou stravou a většinu svého života pobýval ve vlhkém prostředí (čemuž by odpovídalo právě prostředí krápníkové jeskyně).

Bubovicky vodopad
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                      Bubovický vodopád

Co je na místě ještě k vidění

Na místě jeskyně stojí kostel Narození svatého Jana Křtitele. Kostel je postaven v raném baroku a uprostřed kostela se nachází náhrobek věnovaný sv. Ivanu. V něm jsou umístěny i ostatky světce. Vedle kostela vyvěrá léčivý pramen, nazvaný – jak jinak než – pramen svatého Ivana.

Další památky jsou již spíše přírodního charakteru. Můžete navštívit lom Paraple, Solvayovy mlýny, kde se nejen můžete svézt vláčkem po úzkokolejce a prohlédnout si dřívější lomy vápence, ale je zde možné provozovat i horolezectví – na některých stěnách dokonce celoročně. Nedaleko – rovněž na jedné z naučných stezek – je možné navštívit unikátní Bubovické vodopády.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here