Dargavs neboli Město mrtvých: Místo opředené legendami

0
Dargavs
Zdroj foto: en.wikipedia.org            Dargavs

Kde se nachází toto vskutku netypické místo? Pod jakým názvem neboli přezdívkou můžete znát toto místo či se o něm dočíst v různých turistických průvodcích? Čím je tak záhadné a vzbuzující zájem i ze strany vědců? Co zde tým archeologů vypátral? Dargavs neboli Město mrtvých, jak je místu přezdíváno, najdete v Severní Osetii, což je jedna z ruských republik.

Seznamte se s Městem mrtvých

Jde o velmi separované místo ukryté na jednom z několika horských hřebenů severního Kavkazu, což je zajisté jeden z mnoha důvodů, proč je tak zajímavé a opředené legendami a mýty. Místní se místu dokonce vyhýbají, neboť zastávají názor, že nikdo živý se odtud nevrátil. Někdy pověry mají značnou sílu a dokáží dokonale zmást a přesvědčit lidi, že tomu tak je, aniž by se samozřejmě přesvědčili či měli pádný důkaz.

Pozoruhodná lokalita s neznámým původem vzniku

Ruský Dargavs alias Město mrtvých je vskutku velice pozoruhodnou lokalitou, která skrývá řadu tajemství a neobjasněných záhad. Je součástí místního historického dědictví a pro vědce je velkou neznámou, jde o hádanku, kterou se snaží rozluštit.

Město Mrtvých bylo vybudováno na svahu hory Raminirah. Dle místní legendy údajně v 18. století Osetii zasáhl mor a místní obyvatelé žijící v údolí pod kopci, vybudovali tyto coby karanténní domy pro nemocné členy rodiny, kterým tam byla poskytnuta strava. Tím to ale končilo, neboť dostali jen najíst, jelikož v těchto speciálně zbudovaných domech museli zůstat a žít až do své smrti. Nejstarší hrobky se datují ke 14. století. Jsou zároveň jakýmsi varovným signálem pro návštěvníky, že pokud tuto oblast navštíví, zůstanou navždy prokletí.

Dargavs rusko
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Město versus pohřebiště

Přestože se Dargavs nazývá Městem mrtvých, je tedy považován za město, ale ve skutečnosti jde o pohřebiště, neboť kamenné krypty, tj. zbudované karanténní domy, jsou v reálu hrobkami plné lidských kostí a jejich osobních věcí. Jde tak o jeden velký starobylý hřbitov, vše natěsnáno blízko sebe v horském svahu. Liší se tvarem, velikostí a údajně jich je tam celkem 99 a ohledně počtu mrtvých se uvádí zhruba 10 000 lidí. Součástí je jedna strážní věž.

Pozoruhodností zajisté je i to, že před každou hrobkou je studna. To se vysvětluje tím, že když staří obyvatelé neboli Oseti pohřbívali své mrtvé, hodili kovovou minci do studny. Pokud zasáhli mincí kámen na dně studny, tak to znamenalo, že duše dosáhne nebes. Některé z kamenných budov je možné spatřit i mimo toto centrum hřbitovního města, jde totiž o hrobky lidí, kteří byli považování za nečestné a šlo i o různé místní delikventy.

Dargavs coby atraktivní místo pro archeology

Archeologové našli několik těl, která byla pohřbená v kryptách v dřevěných lodích. Proč tomu tak bylo, to ani sami vědci netuší. O to větší záhada, proč jsou těla v lodích, když totiž poblíž místa nejsou řeky ani moře. Tudíž se lze jen domnívat, že se jednalo o jakýsi symbolický charakter, což je vysvětlováno tím, že možná to mělo znamenat, že dřevěné lodě převážely duše zemřelých do říše mrtvých. Vše jsou jen spekulace, nikoliv prokazatelné důkazy.

Jinak dostat se do Dargavsu je poměrně složité, jelikož komunikace nejsou zde v nejlepším stavu, cesta tak trvá hodiny. Je nezbytné se dostat přes několik vysokých kopců po klikatých cestách. Samotný Dargavs se nachází uprostřed cca 17 km dlouhého horského údolí.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here