Hrad a zámek Staré hrady: Vstupte s dětmi do pohádky

0
pohadka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Původně gotický hrad s renesančním zámkem je ideálním rodinným výletem. Pobaví se zde nejen děti, ale i dospělí. Většina prohlídkových okruhů je věnována především dětem. Hradem vás provedou pohádkové bytosti. Hrad a zámek Staré hrady se nachází v Českém ráji, jižně od Jičína, u městečka Libáň.

Hrad můžeme navštívit za jakéhokoliv počasí a v kterékoliv roční době. Pro děti jsou zde připraveny pohádkové prohlídky s pohádkovými bytostmi v rolích průvodců, jako například princezna, vodnice, čarodějnice, čert či kouzelná babka. Otevřeno je celoročně, připraveny jsou i hry a soutěže.

Vstupte do pohádkového světa

Připraveno je několik pohádkových okruhů jako například:

Hrad a zámek s dračí královskou komnatou, kde si můžeme prohlédnout, jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. a potkáte tu více než 30 druhů draků. Uvítá nás zde Dračí král Rozumbraďák XVI. s královnou a jejich dcerami.

Zámecké pohádkové sklepení, zde vstoupíme do paláce plného skřítků, vodního světa s rodinou vodnického krále, navštívíme obra Zelijáše, ledové království se zimním králem, peklo nám ukáží dobráčtí čerti a čertice a obdivovat můžeme obří Smaragdové draky.

Hradní pohádková půda je opředena pavučinami a zabydleli se tu čarodějnice různých kategorií, kouzelné babky, různá strašidla a strašidýlka nebo zlomyslní skřítkové. Navštívíme pohádkovou prádelnu, hospůdku, čarodějnici parádnici nebo obří Rubínové draky.

Zdravosvět a Dračí království je zábavná stezka do světa zdraví. Čeká tu na nás vládce Zdravosvěta – dračí princ Zdrávokaz, víla Vitamína, skřítkové baciláci, ovocňáci a salaťáci. Dále dračí porodnici, skřítky z Bonbónového království a mnoho dalších pohádkových bytostí.

Čarodějnická Bestyjola je rájem živých zvířátek, o které se tu starají různé čarodějnice a kouzelné babky. Na starost tu mají například černé kozy, ovečky, králíčky, slepice, bažanty, perličky, ale i krysáky, myšáky, šváby, červy. Stojí tu kouzelná kamna, kde čarodějnice kuchtí dobrůtky a lektvary. Čarodějnou Bestyjolu hlídá Dědek Hnojbabák s pavoukem Kaditlačkou.

stare hrady
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Něco málo z historie hradu

První písemné zmínky jsou o tvrzi Stará z roku 1340 v závěti Arnošta ze Staré. Tvrz věnoval i s přilehlými pozemky a vesnicemi své manželce Adličce. Tehdy páni ze Staré byli nejvýznamnějším rodem v okolí. Syn Arnošta, Arnošt z Pardubic byl prvním arcibiskupem pražským. Další dva jeho synové, Vilém a Smil Flaška vybudovali nynější kamenný hrad. Následně se zde vystřídalo několik majitelů.

Roku 1576 se stal majitelem Staré Kryštof Popel z Lobkovic. Jeho dcera Uršula sňatkem s Jiřím Pruskovským z Pruskova dostala hrad věnem. Právě Pruskovští začali roku 1573 s přestavbou gotické tvrze na renesanční zámek.

Roku 1628 zámek koupil Albrecht z Valdštejna, zdejší panství spravoval jeho synovec.

Po zavraždění Valdštejna se Starých Hradů ujímá rod Schliků. Zámek Staré hrady se stal pouze hospodářským centrem panství. Po roce 1800 vlivem nedostatečné údržby došlo k sesutí gotického křídla. Bylo alespoň provizorně opraveno a zajištěno.

Po smrti posledního potomka Schliků došlo na spory o dědictví zámku, spor vyhráli Weissenwolfové.

Po roce 1945 připadnul zámek státu, který ho nechal chátrat. Později bylo rozhodnuto o demolici. Naštěstí se našlo pár nadšenců, kteří jej postupně opravovali.

Od roku 1994 byl majetkem obce Staré Hrady, ta se ho rozhodla prodat z nedostatku financí na opravy.

V roce 2007 Staré Hrady koupili manželé Sukovi a dali mu nynější podobu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here