Estonská republika, častěji ovšem nazývaná jen zkráceným názvem Estonsko, je jedním z trojice takzvaných pobaltských států. Jedná se o nejseverněji položenou pobaltskou zemi, která větší části obklopuje Baltské moře. Podobně jako ostatní státy v této oblasti patřilo i Estonsko v minulém století Sovětskému svazu, z jehož područí se vymanilo až v roce 1991, kdy obnovilo svoji nezávislost.
Možná to je oním důvodem, proč sem prozatím příliš mnoho turistů z našich krajin nemíří. Přece jen pověst postsovětských republik není právě nejpříznivější. Pokud však i vy podléháte těmto představám, rychle s tím přestaňte. Estonsko totiž opravdu má co nabídnout – od přátelské atmosféry a skvělého jídla až po celou řadu zajímavých památek.
Pár základních faktů o této malé ale půvabné zemi se spoustu lesů
Když se řekne Estonsko, pravděpodobně se vám jako první vybaví jedinečná krajina a nedotčená příroda. A pokud bychom si prošli dotazníky cestovatelských agentur, pak právě tyto dvě „turistické atrakce“ zmiňují návštěvníci, mířící sem nejčastěji.
Estonsko je opravdu maličký stát má rozlohu zhruba 45 tisíc kilometrů čtverečních, takže co do rozlohy se krčí až na 129. místě na světě. Tuto plochu obývá zhruba jeden milion a tři sta tisíc obyvatel. Po celou dobu existence má Estonsko jen jedno hlavní město – Talinn.
Národnostní složení z velké většiny tvoří Estonci, výraznou roli tu ovšem hraje i ruská menšina, která má svůj opodstatnitelný historický základ. Přesto je jediným oficiálním státním jazykem estonština, která patří do skupiny ugrofinských jazyků, podobně jako finština nebo maďarština. Trochu se tu sice domluvíte i anglicky, ovšem to spíše ve větších městech. Míříte-li do menších osad a vesniček, připravte si k ruce česko-estonský slovník a pár základních frází mějte pro jistotu napsáno i na papírku, který budete moci kdykoli vytáhnout z náprsní kapsy.
Estonsko je nížinnou zemí, což potvrzuje i fakt, že nejvyšší bod Suur Munamagi je vysoký jen 318 metrů. Daleké výhledy tu tedy rozhodně nečekejte. Zhruba 4,5% území Estonska pak pokrývá vodní plocha.
Něco málo z historie aneb staletí cizí nadvlády
Tisíce let zpátky pokrýval území dnešního Estonska obrovský ledovec. Po jeho opadnutí se v místě začali objevovat první lidé. Vůbec první doložitelné osídlení je datováno do devátého tisíciletí před naším letopočtem. První organizovaný útvar tu vznikl na počátku středověku, kdy území obsadily jednotky německých rytířů. Zhruba od šestnáctého století až do konce první světové války pak Estonsko spadalo pod Ruské impérium.
Vyhlášení nezávislosti v roce 1918 se nelíbilo ani Němcům, ani Sovětům. Proto následovala dvouletá osvobozenecká válka. Nezávislost si ale Estonsko udrželo jen do roku 1940, kdy bylo proti vlastní vůli přičleněno ke zbrojícímu Sovětskému svazu. Krátké období obsazení nacistickým Německem ukončila mohutná sovětská ofenziva v roce 1944. O necelých padesát let později pak země opět získala vytouženou nezávislost a dnes je členem Evropské unie i NATO.
Co vlastně všechno můžeme vidět v Estonsku?
Co ale nabídne bývalá sovětská republika turistům? K vidění je tu toho dost, a protože se nejedná o úplně tradiční turistickou destinaci, nebudete se mačkat mezi hromadami dalších turistů. Pojďme tedy na věc.
Hlavní město Talinn
Estonská metropole leží na jižním pobřeží Finského zálivu. Už v minulosti se jednalo o velmi významný přístav a dnes jeho význam ještě nerostl. Město obývá přes 400 tisíc lidí a jeho historické centrum je chráněno mezinárodní organizací UNESCO chránící světové kulturní dědictví. Centrum města nabízí nádherný pohled na zachovalou středověkou architekturu. Dochovaly se jak domy, tak i opevnění celého historického centra, včetně místního hradu. Chcete-li si projít všechny dostupné památky, určitě si na to vyhraďte alespoň jeden den – nebo ještě lépe dva.
Když už budete ve městě, můžete zkusit najít a ochutnat tradiční místní pochoutku – estonský kringel. Tato dobrota z kynutého těsta se nejčastěji vyrábí s makovou nebo skořicovou příchutí. Jde vlastně o takové větší splétané věnce z kynutého těsta. Jsou opravdu fotogenické a chutnají ještě lépe.
Hrad Toompea
Na skok se ještě vrátíme do hlavního města. Hrad Toompea si zaslouží samostatnou zmínku. Původně byl úplně samostatným sídlem, nezávislým na hlavním městě. Centrem hradu a celé hradní čtvrti je gotická katedrála. Na jejím místě už počátkem třináctého století stál obyčejný dřevěný kostel, později rozšířený až do dnešní podoby.
Pozorování divoké zvěře
Pokud vás místo ruchu velkoměsta láká spíše divoká příroda, máme pro vás dobrou zprávu. Místní přírodní rezervace vám umožní sledovat mnohá krmeliště, Estonsko je jimi proslulé. Pokud tedy chcete vidět divoká prasata, jeleny a další zvěřinu, Estonsko je pro vás správnou volbou. Mimochodem, řada z nich má i kamerový systém, takže se kdykoliv můžete podívat on-line, jestli právě teď stojí toto místo za výpravu nebo ne.
Lázeňské město Pärnu
Toto malé městečko je ideálním místem, kde relaxovat a odpočinout si po náročných výletech. Kromě klasických lázeňských procedur tu na vás čeká také bahenní léčba nebo estonská sauna. Mezi jednotlivými procedurami se můžete projít po kouzelných plážích, a pokud pojedete v létě, můžete se i vykoupat v moři. Přestože je Estonsko položené dost na severu, v létě teploty baltského moře v oblasti dosahují až 25 °C.