Komárno: Město prvků architektonických i přírodních

0
komarno
Zdroj foto: The original uploader was Marek.Kvackaj at English Wikipedia., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Komárno je okresní město na Slovensku, v kraji Nitrianském. Žije tu téměř 34 tisíc obyvatel. Půjdeme se podívat na něco z toho, co se tu nachází.

Nádvorie Európy je vhodné místo pro ty, kteří mají rádi umění z hlediska stavebního. Je zde více než čtyři desítky budov, které jsou postaveny jedna ku jedné, přičemž reprezentují architekturu z celé Evropy – Wales, Vatikán, Irsko, Itálie, Transylvánie, Island, Grónsko. Oddechnout se dá i na lavičkách u zdejší fontány zvané Milénium. Obdivovat zde můžete sochy patronů Evropy – Marie Terezie, Matej Korvín, Panna Marie a další.

Zajdeme si nyní do vodního mlýna

kostel sv.Ondreja
Zdroj foto: Szeder László, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons   Kostel sv. Ondreja

500 metrů od centra města Kolárovo kousek od Komárna, konkrétně 22 km se nachází Vodný mlýn Kolárovo. Ten najdete v přírodním areálu na poloostrově řek Váh a Malý Dunaj. K areálu tohoto mlýna vede 86 metrů dlouhý zastřešený most ze dřeva, jenž je nejdelším celodřevěným mostem v Evropě. Na poloostrově návštěvníci uvidí zbytky opevnění Hradu mieru. Mezi další součásti areálu patří skanzen lidové kultury a k tomu i informační tabulový systém. Ten je zaměřený na ekosystém lužního lesu. Dále se tu konají různé ekologické a všeobecně vzdělávací projekty pro dospělé, děti i mládež. Děti se tu mohou tzv. kochat a mazlit s domácími hospodářskými zvířaty na nově založeném místě s názvem Farma Vodný mlyn a dále je zde i dětské hřiště.

Zjistěte něco o zvířatech na zdejší ekofarmě

Ekofarma Ostrov je nedaleko Komárna a najdete ji při vstupu na Veľkolélsky ostrov ležící na řece Dunaj. Kdo chce vědět, kde úplně přesně leží, tak ji najdete v obci Zlatná na Ostrove, v osadě Veľký Lél. Oblast je navíc chráněnou přírodní památkou. Nabízejí zde ubytování, stravování, kempování, jízdu na koni a vše s tím spojené, cykloturistiku, vodní turistiku, tábory, ale i pronájem sýpky. Je tu opravdu nádherná příroda, koně, ovečky a mnoho dalšího.

A půjdeme ještě nazpátek do města

Rímské lapidárium je součástí Poddunajského muzea přímo ve městě. Návštěvníci tu uvidí prastaré kamenosochařské památky, jenž pocházejí ze zdejšího území. Tahle expozice je oceněná od různých odborníků, například cenou mezinárodní – Europa Nostra.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here