Chcete vidět, jak vypadaly Vánoce kdysi? Navštivte skanzen v Přerově nad Labem

0
zamek 1
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                        Zámek v Přerově nad Labem

Malá vesnice ve Středočeském kraji v okrese Nymburk – Přerov nad Labem – skrývá poklady, jaké nemá ani mnoho větších měst. Najdete zde zámek, muzeum kol a motorek a především skanzen.

Historie skanzenu

Zdejší skanzen je dokonce 4. nejstarším skanzenem v Evropě a byl založen koncem 19. století majitelem zdejšího panství Ludvíkem Salvátorem Toskánským. Prvním „exponátem“ byla staročeská chalupa, ve 20. století přibyla myslivna a bednárna, pak další chalupy, špýchary a stodoly. Další rozšíření proběhlo docela nedávno, a to o celou spodní část skanzenu, kde jsou vystaveny například historické zemědělské stroje a nástroje.

skanzen
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                          skanzen

Vánoce ve skanzenu

Ke cti provozovatele je nutno říci, že se snaží, aby skanzen ožil pokaždé, když se blíží Vánoce nebo Velikonoce. Všechny figuríny jsou vystrojeny v dobových zimních krojích, na stolech leží mazance a vánočky, v každé  chalupě je vánoční stromeček ozdobený přírodními ozdobami, a v budově školy se dokonce vyrábějí a zdobí perníčky. Někdy se účastní i paní, která vyrábí paličkované dečky. A různé ozdoby od jednoduchých až po ty složitější jsou vyráběny v rámci dílniček. Vše si můžete prohlédnout i vyzkoušet. Dílničky jsou určeny hlavně pro děti, ale mohou se zúčastnit i dospělí. A nezapomeňte si těch perníčků nazdobit více, ať také nějaký donesete domů, protože děti své výtvory většinou sní už po cestě.

A jak se do Přerova dostanete

Nejjednodušší to asi bude autem, kdy přímo před skanzenem a zámkem je i parkoviště. Je možné využít autobusovou dopravu Praha-Černý Most – Poděbrady, ale to byste museli jít asi 2 km pěšky ze zastávky Přerov nad Labem, rozcestí u obory. Dá se přiblížit i vlakem – do Čelákovic nebo Lysé nad Labem a tu jednu až dvě zastávky dojet místními autobusy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here