Už jste někdy byli na hradě, jenž byl vytesaný ve skále? Neumíte si takovou pamětihodnost představit? Vydejte se do Sloupu v Čechách a navštivte stejnojmenný hrad, jehož historie sahá až do pravěku. Vydejte se tedy směrem na sever a navštivte impozantní skalní hrad Sloup.
Jeden z nejvýznamnějších skalních hradů v České republice se nachází v okrese Česká Lípa, v Lužických horách, konkrétně v městečku Sloup. Dříve se hradu také říkalo Pirkštejn či Slup. Hrad, jenž byl postaven a vytesán ve skále o výšce 100 metrů a šíři zhruba 60 m, jehož skalní prostory byly na povrchu skály dostavovány, je dnes památkově chráněným objektem.
Historie píšící dějiny hradu sahá do pravěku
Původně zde bylo středověké hradní opevnění, poté barokní poustevna. Stěny skály jsou tvarovány do kaskádových zahradních teras. Mezi nejzajímavější a současně nejstarší zdejší prostor patří hladomorna mající tvar džbánu. Ve válečných dobách sloužila jako útočiště pro obyvatele hradu.
Koncem 17. století získal skalní panství Ferdinand Hroznata z Kokořova, který věnoval skalní hrad poustevníkům. Těch se tu vystřídalo postupně šest. Prvním byl stavitel Konstantin, který má zásluhu na návrhu přestavby hradní skály, jeho pak následoval malíř Václav Rincholín, jenž se postaral o sluneční hodiny na skále. Na panství se vystřídalo několik majitelů, až byla místní poustevna zrušena na základě rozhodnutí císaře Josefa II.
Do roku 1945 byl hrad v majetku rodu Kinských, kdy hrabě Kinský nechal upravit výletní oblast pro své hosty, mezi kterými byli tací velikáni, jako byl například arcivévoda František Karel, saský král Fridrich August, budoucí císař František Josef I. či arcivévoda Štěpán Habsbursko- Lotrinský. Po roce 1945 byl majetek zkonfiskován a skála byla opuštěná. Uspořádání původního hradu není sice přesně známo, neboť objekty byly z převážné většiny dřevěné a tak neodolaly času.
Z hradu se do současnosti zachovaly pouze zbytky některých prostor, budov, které byly v dřívější době vytesány do skály. Na ochozu můžete vidět sochu poustevníka v dostatečné vzdálenosti, jenž drží v ruce dalekohled. Jde o místního rodáka Samuela Görnera, jenž obýval blízkou Samuelovu jeskyni.
Prohlídkový areál pro veřejnost
Převážná část areálu pro návštěvníky tvoří bývalé poustevny, kaple, skalní kostel, terasy. Na skalní plošině se nachází dvě poustevnické budovy a vrcholová část kostela vysekaného o patro níže ve skále. Jde o okružní prohlídkovou trasu. Cesta pokračuje na vyhlídku, ze které se naskýtá krásný pohled na obec Sloup a vrcholky Lužických hor.
Přístup do hradu je po schodech, tudíž se sem nedostanete s dětským kočárkem. Návštěvník si může vybrat, zda absolvuje prohlídku s průvodcem, která trvá cca 50 až 60 minut či bez průvodce, tj. samostatná prohlídka. V tomto případě se vyplatí pořízení plánku hradu ve Sloupu. Plánek je možné si koupit či jen půjčit. Dostupný je nejen v českém jazyce, ale také v anglickém, německém, polském apod.
Ta skála nevypadá na to, že by měřila 100m na výšku…..Hezký den, Z.