Drobné sakrální objekty v krajině aneb všude je možné vidět něco zajímavého

0
smirci krize u Milhostova
Muzeum Cheb p.o. Karlovarského kraje / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) Smírčí kříže u Milhostova

Sakrální objekty: Nemusíte vždy jezdit do velkoměsta, abyste mohli obdivovat architekturu a zručnost dřívějších obyvatel. Stačí vyrazit na výlet do přírody a mnohdy v polích, na loukách či při cestách objevíte skutečně skvosty drobné architektury.

kaplicka u skanzenu
Fredy.00 / Public domain Kaplička u Skanzenu

Kapličky

Poněkud většími z těch drobných objektů jsou kapličky. Začaly se stavět v 18. století. K jejich největšímu rozmachu došlo pak ve století devatenáctém, jsou tedy současně nejmladšími architektonickými prvky. Mají čtvercový, oválný nebo kruhový půdorys a stříška bývá jehlanovitá. Stavěly se tradičně na návsi, ale i u pramenů a studánek. Řada z nich je spojena s křížovými cestami. Pokud bychom chtěli kapličky ještě nějak rozdělit, pak na výklenkové – které mají niku/výklenek s obrázkem, a prostorové – které jsou větší a je možné do nich vstoupit.

Smirci kriz
Zp / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Kříže

Kříže zase patří k těm nejstarším památkám. Stavěly se u nás od 9. století, tedy od doby Konstantina a Metoděje. Nejdříve byly dřevěné, ale ty se nám většinou nedochovaly. Od 13. století se nejčastěji stavěly kříže kamenné a později i železné, které již můžeme v krajině pozorovat dodnes. Nejčastěji je na kříži umístěn nápis INRI, což v latině znamená „Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum“ (český překlad pak je: „Ježíš Nazaretský, král židovský“). Známé jsou také smírčí kříže.

zvonicka litice
Bohemianroots / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) Zvonička Litice

Zvoničky

Zvoničky se začaly stavět v 16. století, a tak je můžeme z hlediska historie řadit někam mezi kapličky a kříže, resp. mezi ty mladší sakrální objekty. Zvoničky řídily život obyvatel vesnice, protože zvaly obyvatele k modlitbě, ale také oznamoval úmrtí určité osoby. Měly rovněž za úkol vyburcovat obyvatelstvo v případě požáru. Obvykle stávaly uprostřed obce a mnohde stojí dodnes a jsou funkční. Mohly být dřevěné, kamenné i zděné a nad zvonkem bývala stříška.

Bukovina
Prazak / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) Bukovina

Boží muka

Něco mezi kapličkou a křížem jsou tzv. boží muka. Mají symbolizovat utrpení Ježíše Krista, úctu k Bohu, ale i lidskou bolest. Jedná se v podstatě o takový sloupek na podstavci a ve vrchní části je výklenek pro svatý obrázek. Boží muka bývala kamenná nebo zděná a často se také rozdělují na sloupová a pilířová (sloupová jsou kulatá, pilířová jsou čtverhranná.)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here