Rapa Nui neboli Velikonoční ostrov: Ostrov, který je nejodlehlejším místem planety. Na co vše láká návštěvníky tento ostrov? Co je zdejší největší záhadou? Jedno z míst, které je obestírá řada legend a záhad.
Nejzáhadnější a nejizolovanější ostrov na světě
O co menší je jeho rozloha, o to větší je jeho tajemství. Velikonoční ostrov je prostě jedna velká záhada. Izolované a odlehlé místo, které je vzdálené od nejbližší pevniny celých 2100 kilometrů. Ostrov Rapa Nui, známý více jako Velikonoční ostrov, se nachází ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu, 3500 kilometrů od pobřeží jihoamerického státu Chile. Od roku 1888 ostrov patří pod správu nejbližšího pevninského státu, tj. Chile.
Na ostrově je jedno jediné město Hanga Roa, které je současně i hlavním městem. Zde žije převážná většina obyvatel ostrova. Město je malé, tvořeno jednoduchými nízkými domy. K dispozici je tu pár menších obchodů a restaurací. Dominantou hlavní ulice je prostý malý kostel. Na ostrově se nachází nemocnice, škola, knihovna i menší banka.
Ostrov Rapa Nui proslavený po celém světě
Jednou z největších záhad jsou sochy obřích rozměrů, které tu zanechala zdejší společnost, která pak prostě zmizela či snad zanikla. Ostrov, který je vlastně ve skutečnosti vrcholem vyhaslých sopek vyčnívající z hladiny Pacifiku.
I když se původní obyvatelé slávy ostrova nedožili, jejich odkaz jej proslavil. Ostrov je tak znám po celém světě. Jde o sochy gigantických rozměrů, které z něj doslova činí muzeum v přírodě. Některé sochy dosahují výšky 12 metrů a váží 90 tun. Především samotný pohled na tyto nehybné hlavy vzbuzují v člověku zvláštní pocit. Kamenné obří sochy činí doslova vrásky jak vědcům, tak i průzkumníkům z celého světa. Existují jisté teorie a názory. Odborníci se v současnosti shodují zatím na samotném uspořádání soch, proč jsou rozmístěny tak a tak.
Umístění soch má přímou spojitost s dostupností okolních zdrojů pitné vody. Na ostrově nejsou stálé potoky či prameny. Je tak nepravděpodobné, aby dávní obyvatelé chodili pro vodu do velmi vzdálených a těžko přístupných jezer. Tým vědců z Ameriky došel k faktu, že se jedná o logické uspořádání. Vědci v tomto případě se zaměřili na východní část ostrova, kde se nachází 93 megalických plošin, které byly postaveny ještě před příchodem prvních námořníků z Evropy.
Na ostrově prochází čerstvá voda půdou, kterou poté proniká do jeskyní a odkud pak vyústí na pobřeží. Zejména při odlivu se na různých místech objevují proudy čisté čerstvé vody. Tyto lokality jsou nazývány coby pobřežní chrliče, jelikož jsou aktivní podle přílivu v určitý čas. Vědci při průzkumu viděli koně pít z oceánu. Vždy, když viděli velké množství čerstvé vody, viděli obří sochy. Jeden z vědců prohlásil, že to bylo prostě až směšné. Velký význam je přikládán skutečnosti, že umístění soch nemá spojitost s rituální činností, ale sochy byly integrovány přímo do života komunity.
Další záhadou je samotný význam soch. Je několik různých verzí a domněnek, co měly sochy symbolizovat. Existují teorie, že sochy měly představovat zemřelé předky či bohy, ke kterým se původní domorodý lid modlil. Nebo možná šlo jen o kamenné strážce ostrova. Těžko říct, kde se ukrývá pravda a sochy nám to taktéž neprozradí.
Proč název Velikonoční ostrov?
Pojmenování bylo inspirováno momentálním časovým údajem, tj. velikonočním datem. Ten se ujal natolik, že je překládán do všech jazyků světa, přestože domorodí obyvatelé ostrov pojmenovali Rapa Nui neboli Velká země.
Kudy vede nejlepší cesta aneb jak se dostat na ostrov
Z chilského mezinárodního letiště v Santiagu se dostanete přímým leteckým spojem na Velikonoční ostrov. Doba letu je zhruba 5 hodin. Ubytovat se můžete pouze ve výše již zmíněném jediném a současně hlavním městě Hanga Roa. Na prozkoumání ostrova je potřeba si vyčlenit minimálně 2 dny, pro někoho však i 5 dní může být stále nedostačující.