Dargavs: Město mrtvých, fascinující i děsivé zároveň

0

 

vesnice Dargavs
  Ahsartag / Public domain                                                                     Městečko mrtvých

Městečko mrtvých Dargavs je ukryté na jednom z horských hřebenů severního Kavkazu. Najdeme ho v Severní Osetii, místo je to izolované, opředeno mnoha mýty a legendami. Mezi místními jsou pověry velmi silné a místu se raději vyhýbají.

Město mrtvých je vybudováno na větrném svahu hory Raminirah. I když kamenné domečky vypadají malebně, ve skutečnosti se jedná o pohřebiště. Kamenné krypty jsou zaplněny lidskými kostrami a také osobními věcmi.

Vznik městečka je datován pravděpodobně do 14. století. Zpočátku se jednalo o krypty, kde našli místo posledního odpočinku zemřelí. Vlastně se jedná o hřbitov, velmi svérázného pojetí. Malé, kamenné domečky jsou natěsnány blízko sebe. V současnosti se zde nachází asi 99 různých hrobek a krypt.

Podle legend z 18. století postihl Osetii mor. Ten měl zahubit až 90 % populace. Přeživší, kteří obývali údolí, budovali na vysoko postavených a odlehlých místech karanténní domy. Tam museli být nakažení izolováni, jen s jídlem a vodou a čekali na smrt. Jestli ovšem k těmto místům patří i Dargavs, není zcela jasné.

Zůstává mnoho otázek

mesto mrtvych
Sofia21042002 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Archeologové také objevili věci, kterým úplně nerozumí. V kryptách se nacházely dřevěné bedny, které připomínaly lodě. Měly snad symbolizovat mrtvého, který musí na loďce překročit řeku, oddělující ho od nebe.

Před každým domkem také byla vykopána studna. Předpokládá se, že při pohřbu se do ní házela kovová mince. Pokud mince trefila kámen, zemřelý se dostal do nebe.

Také se traduje, že pokud z celého rodu zbyl jen jeden člověk a neměl ho kdo pohřbít, odešel sám do hrobky a čekal na smrt.

Rodiny tu měly každá svou hrobku, takže v ní mohly být pohřbeny celé generace.

Některé budovy jsou jiné a postaveny mimo centrum města, to měly být hrobky nečestných lidí a kriminálníků.

Spoustu věcí se však archeologové pouze domnívají, Dargavs je pořád velkou hádankou.

Místní lidé věří pověrám a od návštěvy důrazně odrazují. Kdo do Dargavs vstoupí, ten bude prokletý.

Cesta není jednoduchá

Kdo se pověr nebojí a chtěl by místo navštívit, musí se připravit na obtížnou cestu. Cesty jsou ve špatném stavu, vedou sem úzké uličky nad strmých srázem. Cestu často komplikuje i nevyzpytatelné horské počasí. Proto do Dargavs přichází jen málo turistů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here