Hvězdy na moři? Žádná fikce, ale unikátní výtvor přírody

0
maledivy
Gzzz / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Říkáte si, jak je to možné? Nedokážete si představit, jak na moři mohou být třpytící se malé hvězdičky? Přesvědčit se můžete na vlastní oči, pokud navštívíte Maledivy, které tímto nabízí nejen malé, ale v tomto případě i velké divy.

Romantické souostroví s mystickým místem

Maledivy náleží mezi jeden z nejvíce romantických souostroví na světě, na čemž mají výrazný podíl nádherné pláže. Maledivy, už jen sám název o sobě v mnohých evokuje právě krásu moře, pláží a je pro řadu vysněnou dovolenou. A pro ty, kdo tuto destinaci navštívili i opakovaně, tak vědí, že je vždy něčím jedinečná. K tomu všemu je možné zde spatřit unikátní přírodní úkaz označovaný jako „moře hvězd“.

Pohled na moře zaplněné drobnými hvězdami je atraktivní pro ty, kdo jsou jednak romanticky založení a rádi pozorují hvězdy na nebi, zde něco nevídaného, kdy je možné sledovat hvězdy na moři. Zde máte i tu výhodu, že vás nebude bolet za krkem, jako tomu může být při kochání se pohledem na hvězdy na obloze. Stejně tak tento jedinečný přírodní jev je dosti pozoruhodným lákadlem pro ty, kdo zkrátka chtějí vidět něco, co se zdá takřka jako fikce.

Ostrov na Maledivách oslní mořem hvězd

Abyste tuto jedinečnou a zcela neobvyklou fascinující podívanou mohli vidět, je třeba se vypravit na jeden z ostrovů na Maledivách, konkrétně tuto hvězdnou show spatříte na ostrůvku Vaadhoo. Ostrov Vaadhoo je součástí atolu Raa, tj. souostroví Maledivy, které je považováno za takový ráj na zemi. Ostrov je známý jen mešitou pocházející ze 17. století. Nicméně o co menší je do rozlohy, o to více je zajímavější tím, co zde nabízí, tj. moře hvězd.

Za touto neobvyklou podívanou se musíte vypravit na pláže výše zmíněného ostrova a ještě je třeba tak učinit po setmění.

maledivy ostrovy
Giorgio Montersino from Milan, Italy / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Pláž, která se mění v mystické místo

Přes den se jedná o pláž, která nevzbuzuje nikterak pozornost. Prostě pláž, jako kterákoli jiná zde na Maledivách. Po setmění se mění jako mávnutím kouzelného proutku či kouzelnické hůlky v mystické místo, které může i některým nahánět trochu strach. Zdá se až neuvěřitelné, že je to pouze dílem přírody.

Při procházce zjistíte, že moře opravdu vypadá jako obloha obsypána zářícími hvězdami. Jako by šlo o obtisk hvězdiček z oblohy. Nejde ani o odraz. Je to opravdu výtvor matky přírody. Jak je to možné? Čím je to způsobeno, že výsledkem je zcela dechberoucí vizuální iluze, která vám dodává pocit, že jste se ocitli v jiném světě, prostě jako v pohádce.

Vysvětlení je poměrně jednoduché. Jak už tomu tak bývá, že za každou větší záhadou se skrývá snadné objasnění. Malé hvězdy na moři vznikají díky fytoplanktonu neboli mořskému planktonu, který má schopnost tzv. bioluminiscence. Organismy s touto schopností vyzařují jasně modré světlo. Jde o studené světlo, tj. že při něm takřka nedochází k žádnému uvolňování tepelné energie.

Kromě planktonu disponují schopností bioluminiscene také některé druhy ryb, pro které je světélkování jistým způsobem vzájemné komunikace. Ano, světélkovat umí i někteří brouci, jako jsou světlušky, ale rovněž i některé druhy medúz.

Jak tedy vzniká bioluminiscene?

Pro lepší představu je zde vysvětlení. Tím, jak se plankton pohybuje ve vodě, vysílá elektrické signály kolem svého těla plného protonů, tyto elektrické impulzy spouští automaticky protonové iontové kanály, které tak reagují na elektrické napětí a proudí do blikající jednotky uvnitř jejich těla a protože pH v cytoplazmě se mění a vytváří řadu chemických procesů, které aktivují enzymy tzv. luciferázy. A jakmile luciferáza přijde do kontaktu se vzduchem, vytváří se modré neonové světlo.

Pozor na správný směr cesty

Na závěr je třeba zmínit, že ostrůvků s názvem Vaadhoo je na Maledivách několik a pletou si je nejen cestovatelské magazíny, ale také cestovní společnosti, kanceláře. Dejte si dobrý pozor, abyste se ocitli na tom správném a neobjevili se na jiném a marně tak neúspěšně očekávali tuto podívanou.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA