Potštejn zve k prohlídce zámku, hradu i lipové aleje

0
hrad potstejn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org          hrad Potštejn

Která obec se může pochlubit hradem, zámkem a okolní přírodní krásou? O to větší důvod se vypravit a na vlastní oči vše spatřit. Však na zámku myslí na malé i velké návštěvníky. Podnikněte výlet do malebné obce Potštejn.

Obec Potštejn se nachází v Orlických horách na pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje. Historické jádro obce tvoří kostel sv. Vavřince, kašna a socha sv. Floriána. Dominantou Potštejna jsou však trosky mohutného hradu, jehož historie spadá až do 13. století.

Zřícenina, která se vyjímá v mnoha směrech

Zřícenina gotického hradu Potštejn patří mezi nejkrásnější a nejproslulejší v Orlických horách, zároveň je nejrozsáhlejší zříceninou v Čechách. Hrad byl založen rodem Drslaviců v 13. století. K jeho rozšíření a přestavbě došlo v 16. století a to Vilémem z Pernštejna. O století později byl hrad opuštěn a v 18. století se dočkal úpravy, za což se zasloužil hrabě Harbulval de Chamaré. Hrad Potštejn se jako jeden z mála může chlubit vskutku pestrou historií. Však počátky Potštejna evokují pověst o praotci Čechovi, jenž vystoupal na horu Říp.

Dnes hrad připomínají zříceniny, ale dříve náležel mezi ty rozsáhlé a význačné. V areálu hradu je možné vidět kapli sv. Jana Nepomuckého, poslední zastavení křížové cesty „Boží hrob“ a pamětní desku Jiráskova „Pokladu“. Vše o historii naleznete ve vstupní čtvrté bráně coby stálou expozici.

Krása barokního zámku

Malebný východočeský zámek jehož historie se píše od 13. století, kdy na jeho místě byl původně založen hrad. Zámek nechal postavit hrabě Jan Ludvík Harbuval de Chamaré v roce 1749, jenž právě odkoupil potštejnské panství a na místě hradu vybudoval zámek. Na zámku Potštejn se vystřídalo mnoho majitelů, po roce 1989 to byla řada soukromých držitelů, ale zámek chátral. Nebyl po roce 1989 udržován žádným vlastníkem. Situace se naštěstí změnila v roce 2004, kdy se mu dostalo pozornosti v podobě náležité opravy.

Od roku 2006 je zpřístupněn veřejnosti a od roku 2010 je návštěvníkům k dispozici i zámecký park v anglickém stylu. Zámek Potštejn vyniká nejen nesmazatelnou historií, ale na návštěvníky zde čekají nejen klasické prohlídky, ale i řada nevšedních zážitků. A když je uvedeno, že řada akcí, tak věřte, že se jedná o více jak dvě desítky atrakcí.

zamek potstejn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org               zámek Potštejn

Zámek okouzlí malé, velké, historiky i mlsouny

Kromě klasické prohlídky zámku, jsou zde pořádány i prohlídky v barokních kostýmech, tolik oblíbené noční prohlídky, ale také se návštěvník může projít zámeckým parkem, dodat energii a doplnit cukry v zámecké cukrárně. A pro nejmenší je tu připraven unikátní program Bubákov a Pohádkov.

Pohádkov představuje expozici určenou pro děti od jednoho roku a je pro dítě opravdu nevšedním a hlavně úžasným zážitkem. S ratolestí tak můžete procházet mezi pohádkovými postavami a najít všech deset pohádek.

Bubákov, tak to je jedinečná příležitost, neboť se jedná o prohlídku zámeckého sklepení, kde je připraven i příběh o potštejnské minulosti zahalen řadou historických postav a plný tajemných duchů. Expozice je nejen strašidelná, ale také zábavná a instruktivní. Čeká tu na váš loupeživý rytíř Mikuláš z Potštejna a mnozí další. Jen pouhým vstupem do záhadného sklepení se rázem ocitnete v jiném století. A samozřejmě by tam někde měl být ukryt i potštejnský poklad. Najdete ho?

Potštejn ve znamení přírodní krásy

Každého návštěvníka upoutá údolí Divoké Orlice s nádhernou a dechberoucí lipovou alejí, Modlivým dolem, kde pamětní deska připomíná působení Českých bratří. Celé okolí Potštejna nabízí interesantní scenérie k procházkám. K dispozici tu je i veřejné tábořiště, ale také restaurace a ubytovací zařízení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here