Potála: Je ohromující. Nabízí dechberoucí podívanou a to zvenčí i zevnitř. Dlouhá století neměl svět o tomto monumentálním skvostu ponětí. I dnes se občas skryje za mlžný opar. Stavba jako z jiného světa. Pro koho a kým byl postaven? Čím je jedinečný tento tibetský klenot?
Potála coby nejdokonalejší stavba Tibeťanů
Pouze z kamene, hlíny a dřeva byl postaven jeden z nejrozlehlejších a nejpodivuhodnějších paláců světa. Tento třináctipodlažní palác Potála je náboženským a politickým centrem Tibetu. Nachází se ve výšce cca 3700 metrů nad mořem. Uhrane svou mohutností, zlatými střechami i unikátní sbírkou tibetského umění. Je ohromující. Místy až 120 metrů vysoký gigant, jenž dosahuje do šířky 300 metrů, je umně vestavěný do mohutného svahu Červené hory ve městě Lhasa. A tak působí ještě větší, než ve skutečnosti je.
Na jeho velikosti mu přidává i optický trik, kdy stavitelé kdysi všechna okna vybudovali tak, aby se směrem vzhůru zužovala a pomocí tak zrakového klamu palác „vytáhla“ ještě výše. V dálce za palácem je možné zahlédnout i vrchol posvátné hory Pchu-Tchuo, které tak s impozantností paláce tvoří krásné panoráma. První svatyně na místě, kde dnes stojí palác Potála, vznikla už v 7. století našeho letopočtu. Stavba současného komplexu byla započata v roce 1645.
Zajímavosti o impozantním palácovém komplexu
Palác Potála se stavěl v období let 1645 až 1694. Na stavbě pracovalo zhruba 7000 dělníků. V paláci je údajně něco málo přes 1000 místností. V palácovém komplexu se nachází přibližně 10 000 svatyní a 200 000 soch. Zdi mají v průměru tloušťku 3 metry, v základech pak až 5 metrů.
Jelikož byl během staletí palác Potála mnohokrát poškozen válkami, přírodními katastrofami. Několikrát byl zničen tak, že se dochovala jen hlavní síň. Například v roce 1959 v průběhu tibetské revoluce přiletělo okny do jeho útrob několik granátů. Roku 1966 se jím pro změnu zase prohnala ničivá vlna kulturní revoluce, kdy došlo ke zničení zhruba 100 000 uměleckých děl. I na úkor řady dějinných zvratů, všechny je, byť s několika šrámy, hrdě ustál.
Původně stavba pro dalajlamu
Palác byl vystaven pro dalajlamu. Pátý dalajlama se mohl nastěhovat do paláce už v roce 1649. Ovšem dokončení paláce roku 1694 se už nedožil, neboť zemřel v roce 1682 a to ve svých 65 letech. Před svou smrtí ustanovil výkonného správce země – desiho Sanggjä Gjamccha. Tento schopný a nadaný mladík 15 let tajil dalajlamovu smrt a to z důvodu, aby ochránil zemi před mocenskými šarvátkami.
Při pohledu na tuto monumentální stavbu je patrné jisté barevné rozdělení jednotlivých budov nebo bloků. Je to záměrně. Barvy zde značí účel stavby či její části, obdobně je tomu i v čínské architektuře. Bílá barva označuje obytné prostory, červená svatyně či kláštery a žlutá je barvou dalajlamy. Palác Potála je od roku 1994 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Dříve cizincům vstup zakázán
Do paláce Potála dříve nebyl umožněn vstup cizincům. Celý komplex byl určen buddhistickým mnichům. To se změnilo po nuceném útěku 14. dalajlamy. Z paláce se stalo muzeum, které láká k návštěvě turisty z celého světa. Ovšem od roku 2003 je počet turistů omezený.
Pověst o působení paláce na obyčejného smrtelníka
Praví se, že jednou přišel jeden sedlák pocházející z údolí velmi vzdáleného od Lhasy do svatého města a hnal své osly těžce naloženým nákladem na trh. Jak se blížil k městu, spatřil palác Potála a doslova zůstal stát se zatajeným dechem, jako by prostě přimrzl k místu. V němém úžasu zíral na obrovskou budovu, která se před ním tyčila jako věž. S úžasem zíral tak dlouho, dokud ho vlastní důvod, proč přišel do Lhasy, nepřivedl zpět k vědomí.
A ouha, najednou zjistil, že za tu dobu se jeho osli rozutekli, kde se jen dalo. Rychle za nimi cválal a snažil se své stádo sehnat. Jenže místo 10, se kterými vyrazil, jich napočítal pouze 9. Neklidně se rozhlížel a marně pátral po tom 10. Z toho úžasu a rozpoložení úplně zapomněl připočítat toho osla, na němž seděl.
Zdroj informací:
cs.wikipedia.org/wiki/palác_potála
cestovinky.cz/clanek/fascinujici-palac-potala-podivejte-se-do-stavby-nad-oblaky