Plzeňské historické podzemí – opravdu láká návštěvníky na doušek piva?

0

plzenske podzemi

Plzeňské podzemí je nedílnou součástí historie i současné doby města Plzeň.  Tento komplex chodeb byl pod Plzní vybudován ve 14. století. Nejedná se pouze o chodby, důležitým prvkem jsou i studny a sklepy. Prohlídka vás zavede do tamního podzemního života, dozvíte se vše o jeho vzniku a pomocí exponátů si utvoříte jasnou představu o provozu tohoto labyrintu. Podzemí bylo víceúčelové – poskytovalo skladování potravin a útočiště.

Trasa prohlídky

Celkový podzemní prostor je dlouhý neuvěřitelných 19 km. Prohlídková trasa tvoří 800 metrů z této délky. Okruh je umístěn v hloubce 9 až 12 metrů pod povrchem města Plzeň. Před vstupem na prohlídku každý návštěvník obdrží ochrannou přilbu – z bezpečnostních důvodů. Celá trasa včetně zakoupení vstupenek začíná vstupem z budovy Pivovarského muzea, kde se skupiny ujímá průvodce.

Labyrint chodeb

Prohlídku labyrintem započnete v tzv. lednici, v místě pro ukládání ledu. Pokračuje se přes sklepy, které byly vybudovány za účelem skladování potravin, a jako prostor pro výrobu piva. Důležitým bodem pro plzeňské podzemí byl přístup k vodě, ten zajišťovaly studny. Z původních 360 studen je jich při prohlídce k vidění 20. Společně s plynutím času se podzemí rozšiřovalo a došlo k prohloubení až o tři patra. Při prohlídce dojdete i k tehdejší vodárenské věži. Dnes jsou k vidění zbytky čerpacího stroje a replika vodního kola.

Závěr prohlídky s ochutnávkou piva

Nebyla by to návštěva Plzně bez ochutnávky jednoho ze světově ceněného piva Pilsner Urquell. Trasa je zakončena v budově Pivovarského muzea, kde také začala. Na závěr každý návštěvník starší 18ti let obdrží pivenku. Tuto poukázku je možné v určitých restauračních zařízení směnit za 0,3l piva této značky. Jedná se o restaurace U Salzmannů, Na Spilce a Šenk na Parkánu.

Termíny prohlídek

Prohlídky se nabízí jednotlivcům a skupinám do 15 osob v časech, které se pravidelně aktualizují na oficiálních webových stránkách Plzeňského historického podzemí. Vstupné pro dospělou osobu činí 120 Kč, snížené je poté 80 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here