Plzeňské historické podzemí – opravdu láká návštěvníky na doušek piva?

0

Plzeňské podzemí je nedílnou součástí historie i současné doby města Plzeň.  Tento komplex chodeb byl pod Plzní vybudován ve 14. století. Nejedná se pouze o chodby, důležitým prvkem jsou i studny a sklepy. Prohlídka vás zavede do tamního podzemního života, dozvíte se vše o jeho vzniku a pomocí exponátů si utvoříte jasnou představu o provozu tohoto labyrintu. Podzemí bylo víceúčelové – poskytovalo skladování potravin a útočiště.

Trasa prohlídky

Celkový podzemní prostor je dlouhý neuvěřitelných 19 km. Prohlídková trasa tvoří 800 metrů z této délky. Okruh je umístěn v hloubce 9 až 12 metrů pod povrchem města Plzeň. Před vstupem na prohlídku každý návštěvník obdrží ochrannou přilbu – z bezpečnostních důvodů. Celá trasa včetně zakoupení vstupenek začíná vstupem z budovy Pivovarského muzea, kde se skupiny ujímá průvodce.

Labyrint chodeb

Prohlídku labyrintem započnete v tzv. lednici, v místě pro ukládání ledu. Pokračuje se přes sklepy, které byly vybudovány za účelem skladování potravin, a jako prostor pro výrobu piva. Důležitým bodem pro plzeňské podzemí byl přístup k vodě, ten zajišťovaly studny. Z původních 360 studen je jich při prohlídce k vidění 20. Společně s plynutím času se podzemí rozšiřovalo a došlo k prohloubení až o tři patra. Při prohlídce dojdete i k tehdejší vodárenské věži. Dnes jsou k vidění zbytky čerpacího stroje a replika vodního kola.

Závěr prohlídky s ochutnávkou piva

Nebyla by to návštěva Plzně bez ochutnávky jednoho ze světově ceněného piva Pilsner Urquell. Trasa je zakončena v budově Pivovarského muzea, kde také začala. Na závěr každý návštěvník starší 18ti let obdrží pivenku. Tuto poukázku je možné v určitých restauračních zařízení směnit za 0,3l piva této značky. Jedná se o restaurace U Salzmannů, Na Spilce a Šenk na Parkánu.

Termíny prohlídek

Prohlídky se nabízí jednotlivcům a skupinám do 15 osob v časech, které se pravidelně aktualizují na oficiálních webových stránkách Plzeňského historického podzemí. Vstupné pro dospělou osobu činí 120 Kč, snížené je poté 80 Kč.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here