Už jste někdy přemýšleli, co se skrývá přímo pod vámi? Nahlédnout pod povrch vám nabídne podzemí v Plzni. Ať už vás napadne výlet v zimě nebo v létě, plzeňské historické podzemí můžete navštívit celoročně mimo měsíc leden. Do podzemí vstoupíte přes pivovarské muzeum v Plzni, které se nachází na ulici Veleslavínova.
Něco málo z historie
Plzeňské historické podzemí vznikalo asi od 13. století a v průběhu 19. století bylo dohotoveno. A víte, k čemu podzemí vůbec sloužilo? Jsou to dvou až třípatrové sklepy, které dříve sloužily k uchovávání potravin, dále sladovny, vinopalny, provozovny na různá řemesla. Nejenom sklady, ale i odvodňovací štoly, štoly přivádějící vodu k vodárenskému zařízení, kanalizace a studny – to vše se v podzemí nachází. Postupem času byly některé studny nevyužívány, a tak ty bezvodé byly použity jako odpadní jímky.
Podzemí a jeho tajemství
Během prohlídky se dozvíte, co podzemí skrývá – poznáte „život pod městem“, autentické nálezy a zákoutí. Proniknete do využití tohoto podzemí, do historie města a díky exponátům a vystaveným nálezům se dozvíte mnoho o středověkých obyvatelích města Plzně.
Praktické informace
Pokud se obáváte dlouhé prohlídky, tak nemusíte – v podzemí strávíte zhruba hodinku. Jste cizinec a česky se moc nedomluvíte? Nevadí, je tu možnost zapůjčení si zvukového/audio průvodce s výkladem v češtině, angličtině, němčině, ruštině, francouzštině a holandštině.
Prohlídky se konají v různých časech, skupinově a pouze v doprovodu průvodce. Tak jako do jeskyní, i do podzemí se raději teple oblečte, nechcete přeci drkotat zuby a z prohlídky nic nemít. Teplota se tu pohybuje kolem +6°C. A určitě nechte své mazlíčky doma, vstup s nimi je do podzemí zakázán a taktéž se sem z bezpečnostních důvodů nedostanou děti mladší 3 let.
A jak je to s otevírací dobou a vstupným?
Komu otevírací doba nevyhovuje, může si prohlídku sjednat v termínu, který vyhovuje, ale samozřejmě za příplatek. Obyčejné vstupné stojí 120Kč – děti, držitelé ZTP, studenti a senioři můžou využít zvýhodněné slevy.