Chrustenická šachta potěší milovníky vláčků i hornictví

0
Chrustenicka sachta
Chrustenická šachta, Autor: Pastorius, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Chrustenická šachta | Znáte epizody televizního seriálu Zdivočelá země, film Bumerang nebo televizní seriál Motel Anathema? Víte, co mají společné? Je to místo, kde se tyto pořady natáčely. A to v Chrustenické šachtě, která se nachází nedaleko Prahy.

Historie šachty

Už v době před n. l. se železářstvím zde zabývali Bojové – keltský kmen, jež se usídlil v Čechách ve 4. století před n. l. V okolí této šachty pocházejí nálezy tavících pecí a železných výrobků právě z dob Keltů. Železnorudný důl Chrustenice fungující v letech 1861-1965 patřil k největším a nejvýznamnějším dolům oblasti Barrandienu. Skládal se z 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 metrů pod hladinu moře. Za sto let se z něj vytěžilo téměř 8 milionů tun rudy.

Co je v šachtě k vidění?

Tato oblast je velmi vyhledávána turisty – a to zejména horníky z různých koutů republiky.  Expozice Chrustenická šachta byla otevřena v červnu roku 1997. K vidění je řada exponátů připomínající dobu hornictví a lomařství v okolí, ukrývají se ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb. Během prohlídky se návštěvníci projedou důlním vlakem jako praví horníci a prohlédnou si stálou expozici o lomech Amerika – Mořina.

Oblíbené peklo

Dnes je důl velmi oblíben i u filmařů, je využíván pro natáčení filmů a pohádek s čerty a peklem. Důl byl v roce 1965 uzavřen a posléze jej zatopila spodní voda – většinu ze 47 kilometrů chodeb a štol. Jeho možnosti v současnosti využívají i potápěči Integrovaného záchranného systému – policisté z Plzně nebo hasiči z Prahy a Kladna, kteří sem jezdí pravidelně cvičit.

Jelikož je v dole velká vlhkost a zima, děti do 6 let mají vstup zakázán. Otevřeno mají pouze v letní měsíce, a to od července, srpna a září – pouze o víkendu. Pravidelné vstupy do dolu jsou každou hodinu od 10 do 15 hodiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here