Víme, proč na Phuketu nenajdete soukromé pláže a další zajímavosti

0

thajsko

Jde vlastně od jednu z provincií Thajska, ovšem pro mnohé je Phuket symbolem Thajska jako takovým. Jde o největší ostrov této země s rozlohou přes 543 kma žije na něm 287 000 stálých obyvatel. V turistické sezóně však počty návštěvníků domorodce hojně převyšují.

Rádi sem jezdí i Češi a jiné národy Evropy, takže se v mnohých letoviscích můžete cítit doslova jako doma. Administrativně se Phuket dělí na tři oblasti. Hodí se napsat si je do diáře, bude se vám pak lépe orientovat v mapách. Jde o:

  • Muang Phuket
  • Thalang
  • Kathu

Dohromady tu najdete asi 103 obcí, ale ojedinělé nejsou ani osamělé domky uprostřed divočiny patřící zdánlivě „do nikam.“ V 17. a 18. století se na Phuketu hojně těžil cín, který využívaly nejrůznější zámořské výpravy z Evropy a během celé doby své existence těžil významnou měrou i z toho, že leží přesně na obchodní spojnici mezi Indií a Čínou (útlum zažil jen v období čínské uzavřenosti, kdy byl obchod po vodě značně omezen).

Turistický ruch, který však návštěvníky Phuketu nijak neomezuje

Nemáme teď na mysli spousty pouličních prodejců kteří tu byli, jsou a budou. Iv Phuketu jich najdete dost a dost. Spíše bychom se rádi zaobírali nešvarem, kterým Asie často trpí – záborem veřejných míst pro soukromě účely. Typické je to například pro pláže, ne však na ostrově Phuket. Tady jsou všechny, ale opravdu všechny pláže veřejné. Nenajdete tady tak kus písku, patřící jednomu konkrétnímu hotelu, na nějž se bez dokladu o ubytování nesmíte ani podívat.

Na Phuketu jsou všechny pláže veřejné a je tedy jen a jen na vás, kde si roztáhnete svou pověstnou plážovou osušku. Můžete to udělat klidně i před tím nejluxusnějším hotelem v okolí. Mimochodem většina takových vyrostla na západním pobřeží, kde jsou také ty nejkrásnější pláže. Za turisticky nejatraktivnější je považována pláž Patong Beach. Je dlouhá asi tři kilometry a vyrůstá na ní spousta hotelů, restaurací ale i občerstvovacích kiosků. Bohužel i mimo sezónu tu bývá celkem přeplněno, za to je to od centra města coby kamenem dohodil.

Měli byste vědět: Patong Beach je známá svým bohatým nočním životem, klid si tu tedy neužijete ani ráno nebo večer.

Ovšem pokud obětujete asi 15 minut chůze, dorazíte na Karon Beach. Docela dobře se můžete orientovati podle stejnojmenného městečka, ležícího v její blízkosti. Jde o nádherné, malebné místo a azurově modrou vodu, bílým pískem a pozvolně se svažujícím pobřežím. Na své si tu přijdou rodiny s dětmi i další návštěvníci. Občerstvení na každém rohu tu sice nehledejte a o skutečné soukromí bývá také docela nouze, i tak jde však o jedno z nejkrásnějších koupacích míst, na které lze na Phuketu narazit.

phang

Kam za památky aneb cestování po ostrově

Ale nejsou to jen pláže a bohatý podmořský život, co nás na Phuketu tolik láká. Muang Phuket hlavní město ostrova – si stále zachovalo svůj tradiční ráz a naláká tak turisty na zajímavé kulisy orientální architektury. Jde vám spíše o přírodní zajímavosti? Pak určitě nesmíte vynechat zátoku Phang Nga. Mnozí ji přirovnávají ke známé Dračí zátoce, za kterou je třeba vycestovat až do Vietnamu. Vápencové sklály tu doslova trčí z vody a nabízejí opravdu bizarní podívanou.

Rádi bychom doporučili i trekking na slonech, jímž je Phuket vyhlášený. Ale vzhledem k tomu, jak moc tato zábava těmto majestátním zvířatům ubližuje, doporučíme vám raději návštěvu některého ze sloních útulků, kde si lze slony bez obav nakrmit a dozvědět se něco o jejich životě. Osiřelých sloních mláďat, jen čekajících na přívětivé podrbání za ušima, je tu bohužel vždycky dost.

A kam za kulturními památkami? Doporučujeme návštěvu buddhistických chrámů Wat Chalong. Jde o jeden z nejznámějších symbolů Thajska jako takového. Celkem 29 buddhistických chrámů s charakteristicky tvarovanými střechami tu návštěvníky vítá už více než sto let. Najdete tu sochy pokryté zlatem i ochotné průvodce, kteří vás za menší bakšiš po chrámu ochotně provedou, není to však podmínkou, toulat se tu lze klidně i na vlastní pěst.

K jedinečným zážitkům patří také plavba na souostroví Phi Phi, jež ne nadarmo nese punc jednoho z nejkrásnějších míst Thajska vůbec. Připravte si na cestu tam asi hodinu a půl, v rámci níž si lze přikoupit třeba i chutný oběd. Podívat se budete moci i na zátoku Ao Maya, kde vznikal film Pláž s Leonardem di Capriem v hlavní roli. Vystoupit však prozatím nemůžete, kvůli velkému zájmu turistů bylo místo na čas uzavřeno, aby dostalo příležitost k regeneraci. Jak dlouho to bude trvat není prozatím jasné.

Měli byste vědět: Thajsko není jedinou zemí, která se uchýlila k tomuto kroku. Aktuálně se pro turisty uzavírá třeba i národní park Komodských ostrovů nebo posvátná hora Uluru v Austrálii.

Pokud chcete nahlédnout hlouběji do historie ostrova, pak byste si určitě neměli nechat ujít návštěvu památníku Dvou hrdinek. Vzpomíná na hrdinství žen, jež se jmenovaly Thao Thep Kasattri a Thao Sri Sunthon, jež se v roce 1785 převlékly za vojáky a navedly k tomu i spoustu místních žen. Povedlo se jim tak odstrašit barmskou armádu a uchránit tak oblast od krvavého konfliktu. Poblíž památníku Dvou hrdinek najdete také národní muzeum, jež bylo založeno už v roce 1985. Nabízí zejména stálou výstavu, zobrazující každodenní život místních obyvatel, ale těšit se můžete i na různé proměnlivé programy.

plaz

Z Phuketu do Bangkoku aneb cestování po okolí

Phuket je jako stvořený pro všechny, kdo rádi cestují po vlastní ose. Má například vlastní mezinárodní letiště, odkud míří četně spoje třeba do Honk-Kongu, Kuala Lumpur nebo Singapuru. A samozřejmě také do hlavního města Thajska – Bangkoku. Za hodinu a půl si už můžete užít v nejslavnějším městě této oblasti. V sezóně na Phuket dokonce míří i charterové linky přímo z Evropy, což vám cestování ještě výrazněji usnadní.

Tutéž cestu lze samozřejmě podniknout i klimatizovaným autobusem. Ty vyrážejí z Muang Phuket v sezóně několikrát denně. A za jak dlouho do Bangkoku dorazíte? Asi za půl dne, rychleji to bohužel nejde. Každopádně byste Phuket při své cestě do Thajska neměli minout – nádherné západní pobřeží, fakultativní výlety po okolí, volně přístupné pláže i dobré spojení s pevninou (z Phuketu vedou dva dlouhé mosty) z něj dělají skvělý turistický cíl opravdu pro jakéhokoliv zvídavého návštěvníka, který chce poznávat exotické kouty země na vlastní pěst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here