Benátky nad Jizerou: Dříve zámek proslulý významnými osobnostmi, dnes oblíbené místo pro filmaře

0
zamek 1
Zdroj foto: cs.wikipeda.org   zámek Benátky nad Jizerou

Benátky nad Jizerou jsou město se stejnojmenným zámkem na trase z Prahy do Mladé Boleslavi. Jak to bylo se zdejším zámkem, které významné osobnosti zde žily a proč je toto místo dodnes oblíbené českými filmaři?

Zámek Benátky nad Jizerou

Na rozdíl od mnoha jiných zámků nevznikly Benátky nad Jizerou přestavbou ze středověkého hradu, ale z gotického kláštera, který patřil řádu křižovníků. Klášter byl bohužel za husitských válek zcela vypálen a na jeho místě postaven renesanční zámek pány z Donína. Místo si však oblíbil císař Rudolf II., a tak zámek (tehdy ještě nazývaný Nové Benátky) odkoupil. Později v něm nabídl ubytování jednomu ze svých slavných astronomů – Tychonu de Brahe. Brahe zde z oken a věže pozorovat hvězdy a podařilo se mu objevit i nové hvězdy. V jednu dobu pozval do své rezidence i dalšího významného astronoma a matematika té doby – Johanese Keplera, avšak oba muži byli zvyklí prosadit si svou, a tak spolu dlouho nepobyli.

kostel 2
Zdroj foto: cs.wikipedia.org            kostel Nanebevzetí Panny Marie

Zámek pak byl poničen za třicetileté války, po válce jej dostali v držení páni z Klenové. V 19. století byl pak v držení Thunů, a to je další doba, kdy se zde objevila později slavná osobnost – v letech 1844 až 1848 zde vyučoval hudbě mladý Bedřich Smetana.

Co v Benátkách navštívit dnes

Rozhodně si nenechte ujít prohlídku zámku, který je veřejně přístupný, a kromě jiného vás čeká expozici věnovaná pobytu a dílu Tychona de Brahe, dále také muzeum historických hraček. Zajímavý svou architekturou je rozhodně rokokový kostel Nanebevzetí Panny Marie. Navštivte také Husovo náměstí s původními měšťanskými domy a kaplí Svaté rodiny. Pro milovníky spíše technických památek se nabízí stará vodárenská věž.

husovo namesti
Zdroj foto: cs.wikipedia.org              Husovo náměstí

A kde se v Benátkách natáčelo

Celé město je vhodné jako kulisa pro starší i nové filmy, nejvíce se však natáčelo právo v Nových Benátkách v okolí Husova náměstí. Schválně se pořádně podívejte na některé díly seriálů Vyprávěj, Dobří holubi se vracejí nebo Prima sezóna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here