Pezinok disponuje jak památkami, tak i krásnou přírodou

0
zamek Pezinok
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                              zámek Pezinok

Pezinok je město na Slovensku, ze kterého se dá dostat do Bratislavy poměrně záhy.  Žije zde 23 000 lidí. I toto město má na svém území mnoho památek, hlavně tedy kostelů.

Například Kostol Nanebovzatia Panny Márie, který byl postavený v roce 1280. V listopadu 2004 začala rekonstrukce interiéru, jenž trvala do června roku 2005. Jednalo se o rozsáhlý památkový archeologický průzkum a v létě 2006 proběhl dále dodatečný průzkum. Cíl výzkumu byl jednoduchý – chtěli prozkoumat hrobky grófů. Epitafy, respektive desky těchto grófů se nacházejí v tomto chrámu.

Kdo má rád hrady, může si zajít ke zříceninám

Bohužel hrady jsou často už jen torza, protože tak to zapříčinila doba i lidský faktor. Jedním takovým je Biely kameň, který se nachází v obci Svätý Jur, jenž je vzdálená od Pezinku pouhých 7 km. Návštěvníci ho najdou na zalesněném návrší.

V Pezinku mají i muzeum mapující region

Malokarpatské múzeum je místo hlavně pro lidi, kteří mají rádi víno. Jedná se o regionální muzeum, které se specializuje historii vinohradnictví v Malokarpatské oblasti, plus k tomu na historii vína. Nachází se tu například největší sbírka lisů ve střední Evropě. Mají zde dvě expozice – Príbeh vína, Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi. Návštěvníci mohou vidět interaktivní prvky – simulátory opilosti, dotykové monitory, aromabar, zátkovač lahví a další. Za zajímavost se považují dva otevřené depozitáře, do kterých se dá nahlédnout. Najdou tu lidé informace o významu vinohradnictví a vinařství pro Malokarpatskou oblast díky archeologickým nálezům, výpovědí informátorů či díky historickým listinám.

muzeum
Zdroj foto: upload.wikimedia.org         muzeum Pezinok

I přírodní park může být kulturní památkou

Mluvíme o zámeckém parku, který patří k Pezinskému zámku, který sídlí na Mladoboleslavské ulici. V roce 1844 ho dal vybudovat František Pálfi. 17. června 1963 se stal kulturní památkou. Když se park budoval, tak se zde vysadili vzácné dřeviny, pod nimiž se nacházeli pomníky oblíbených psů zdejších grófů. Ze začátku to byl park jen pro grófy, později pro širokou veřejnost. V roce 1931 se stal majetkem města. To se stará o jeho stav do dnešního dne. Když by někoho zajímali zdejší vzácné dřeviny, tak tu roste například platan či magnólie a jiné. Jestliže chce někdo zevrubný popis, může si o nich přečíst na naučném chodníku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here