Město Pardubice je známé svou výrobou perníku – a to již v 16. století a drží se dodnes. Spojení „pardubický perník“ patří mezi chráněná označení Evropské unie. Avšak městu Pardubice dominuje krásný renesanční zámek, nacházející se v blízkosti historického centra města.
Historie zámku
Počátky zámku se datují k 13. století. Původně to byl vodní hrad, který byl po staletí přetvářen až do dnešní podoby, kterou mu dodali páni z Pernštejna, kteří získali zámek roku 1491 – Vilém II. z Pernštejna. V 16. století byl zámek využíván k hospodářským účelům, v 17. století byl v zámku zřízen pivovar. Dnes je majetkem Pardubického kraje a s ním i tzv. Přihrádek. V zámku sídlí Východočeská galerie a muzeum.
A co zámek nabízí?
Pardubický zámek nabízí hned několik i stálých expozic. Můžeme si prohlédnout rytířské sály na zámku, českou sklářskou tvorbu, výstava zbraní, pohlednic, dobových fotografií, archeologie a spoustu jiných. Zámek je spíše muzeem než klasickým zámkem. Můžete si vybrat, zda půjdete na prohlídku rytířských sálů s průvodcem nebo do muzejní části bez něj. K vidění je i zámecká kaple, kryt civilní obrany. Zámecké nádvoří se pyšní i pávy, k vidění jsou klasičtí modro-zelení a netradiční bílí, velkého obdivu sklízí od dětí.
Zajímavosti
Kolem zámku se traduje i několik pověstí. Můžeme uvést například pověst „Poklad z Pernštejna“, „Rybář a čert, „Půlnoční mše“ nebo pověst o „Ješku pardubském před Medulánem“. Pověstí je mnoho, průvodci je rádi vyprávějí svým návštěvníkům.
Prohlídky a vstupné
Každé pondělí je na zámku zavřeno, od úterý do neděle mají expozice a výstavy celoročně otevřeno od 10 do 18 hodin. Vstupné závisí na okruhu nebo výstavě. Slevu dostávají děti, ZTP, studenti, držitelé slevových karet, důchodci.