Pardubický zámek byl původně vodním hradem. Váží se k němu mnohé pověsti

0

zamek pardubice

Město Pardubice je známé svou výrobou perníku – a to již v 16. století a drží se dodnes.  Spojení „pardubický perník“ patří mezi chráněná označení Evropské unie. Avšak městu Pardubice dominuje krásný renesanční zámek, nacházející se v blízkosti historického centra města.

Historie zámku

Počátky zámku se datují k 13. století. Původně to byl vodní hrad, který byl po staletí přetvářen až do dnešní podoby, kterou mu dodali páni z Pernštejna, kteří získali zámek roku 1491 – Vilém II. z Pernštejna. V 16. století byl zámek využíván k hospodářským účelům, v 17. století byl v zámku zřízen pivovar. Dnes je majetkem Pardubického kraje a s ním i tzv. Přihrádek.  V zámku sídlí Východočeská galerie a muzeum.

A co zámek nabízí?

Pardubický zámek nabízí hned několik i stálých expozic. Můžeme si prohlédnout rytířské sály na zámku, českou sklářskou tvorbu, výstava zbraní, pohlednic, dobových fotografií, archeologie a spoustu jiných. Zámek je spíše muzeem než klasickým zámkem. Můžete si vybrat, zda půjdete na prohlídku rytířských sálů s průvodcem nebo do muzejní části bez něj. K vidění je i zámecká kaple, kryt civilní obrany. Zámecké nádvoří se pyšní i pávy, k vidění jsou klasičtí modro-zelení a netradiční bílí, velkého obdivu sklízí od dětí.

Zajímavosti

Kolem zámku se traduje i několik pověstí. Můžeme uvést například pověst „Poklad z Pernštejna“, „Rybář a čert, „Půlnoční mše“ nebo pověst o „Ješku pardubském před Medulánem“. Pověstí   je mnoho, průvodci je rádi vyprávějí svým návštěvníkům.

Prohlídky a vstupné

Každé pondělí je na zámku zavřeno, od úterý do neděle mají expozice a výstavy celoročně otevřeno od 10 do 18 hodin. Vstupné závisí na okruhu nebo výstavě. Slevu dostávají děti, ZTP, studenti, držitelé slevových karet, důchodci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here