Ostrov Gruinard, Skotsko: antraxový ostrov, který může být nebezpečný dodnes

0
ostrov gruinard
Alan Jamieson / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Gruinard Island není daleko od pevniny, dohlédneme na něj pouhým okem. Leží v zálivu na severozápadě Skotska, ještě donedávna sem byl vstup zakázán a ostrov uzavřen. Proč tomu tak bylo? Může za to jeden téměř zapomenutý, vojenský experiment.

V období druhé světové války probíhaly experimenty, které děsí dodnes. Jednomu z nich neunikl ani nenápadný ostrov ve Skotsku. Testovalo se zde použití antraxu jako biologické zbraně. I když byl ostrov dekontaminován, je dodnes neobydlený.

Pokusy s antraxem

V období druhé světové války se přímo na ostrově Gruinard uskutečnil experiment s prudce jedovatou a smrtící látkou. Použit byl antrax, který byl jednou z nejznámějších biologických zbraní. Britové chtěli zničit nepřítele shazováním antraxu na německé pastviny, čímž by zdecimovali jejich hospodářství a tím by je oslabili. Navíc by se nákaza šířila dále na lidi.  Nejprve však bylo nutné antrax otestovat v praxi.

Gruinard
Kevin Walsh from Oxford, England / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Vybrali si k tomu ostrov Gruinard ve Skotsku. Experiment proběhl v létech 1942 – 1943, kdy na ostrov bylo dopraveno stádo ovcí. Do jejich blízkosti umístili nálože s antraxem a odpálili, aby se co nejvíce látky dostalo do vzduchu, ovce začali velmi rychle umírat. Bylo jasné, že takto kontaminovaná oblast by byla po celá desetiletí neobyvatelná. Antrax je velmi odolný vnějším podmínkám a jeho spory přežívají v půdě velmi dlouho.

Nakonec bylo k operaci vše připraveno, podmínkou však bylo, že Německo učiní první krok, co se týká biologické války. K tomu ale nikdy nedošlo. Výsledkem celého experimentu bylo, že ostrov Gruinard byl uzavřen a po celá desetiletí nepřístupný.

Dekontaminace ostrova

Půda byla kontaminována antraxem a stala se tak hrozbou. Až v roce 1986 bylo rozhodnuto o dekontaminaci ostrova. Celý byl pomocí letadla postříkán 280 tunami formaldehydu. Z některých nejvíce zamořených míst byla odvezena půda a uložena v neprodyšných kontejnerech. Čistotu ostrova opět otestovali na ovcích a ani jedna nezahynula. Proto byl v roce 1990 Gruinard prohlášen za bezpečný. V roce 1997 byla odtajněna pravda, co se na ostrově dělo. Dodnes ostrov zůstává neobydlený a mnozí zůstávají skeptičtí k prohlášení, že je na ostrově bezpečno. I přes nebezpečí je Gruinard lákadlem dobrodruhů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here