Kappadokie: Unikátní podívaná nejen z výšky při letu balonem nad sluneční krajinou

0
Cappadocia turecko
Bernard Gagnon / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Proč je Kappadokie považována za nejprapodivnější část na světě? Kde se nachází a co unikátního zde je možné spatřit? Důvody, které jsou jasným ukazatelem, proč si naplánovat výlet do této oblasti. Co zde neobvyklého najdete a můžete zažít?

Jedinečná podívaná nabízející se všem návštěvníkům

Kappadokie je doslova zemí přírodních divů. Nachází se v centrálním Turecku, konkrétně v Anatolii a návštěvníkům podává vskutku obdivuhodné menu v podobě unikátní podívané i nezapomenutelného zážitku. Zdejší krajina je plná krás ve formě hlubokých údolí, skalních homolí, viklanů, věží a mnoha dalších pozoruhodných skalních útvarů. Vždyť zde se nachází kilometrové chodby i zdobené chrámy. Nechce se až věřit, že se jedná o přírodní výtvory. Kdo oblast nenavštíví a nepřesvědčí se na vlastní oči, neuvěří.

Země krásných koní

S tímto názvem se můžete často setkat. Název oblasti Kappadokie pochází z perštiny a v překladu právě znamená „země krásných koní“. Dříve Kappadokie možná tomuto jménu dostála, ale dnes se jedná především o zemi přírodních divů, tufových pilířů v různých tvarech i barvách. Jejich vznik má na svědomí erupce zdejších sopek, které vyvrhly množství lávy, sopečného popela i dalšího vulkanického materiálu. Jejich vzájemným propojením vznikla měkká hornina tuf, která svými atributy je obdobná pískovci. Do toho všeho se zapojilo počasí v podobě deště, mrazu, ale také povrchové toky. Výsledkem toho všeho je neskutečné přírodní dílo.

Cappadocia
Bjørn Christian Tørrissen / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

V Kappadokii jsou ovšem i díla vytvořená lidskou rukou. Jde zejména o tzv. skalní města. Hodně jich je v podzemí, některá nacházející se velmi hluboko a jsou propojeny kilometry dlouhými chodbami. Odhaduje se, že v nich žilo zhruba 20 000 obyvatel. Šlo především o křesťany, kteří zde našli úkryt před svými pronásledovateli z řad Arabů, Římanů či Osmanů.

Rozsáhlé území ke kterému vedou cesty z Göreme

Výchozím bodem v oblasti Kappadokie je Göreme nacházející se v samém středu pohádkové krajiny. Je perfektní a dá se říci opravdu nejlepší základnou pro všechny turistické výlety. Vzhledem k tomu, že celé území se rozkládá na ploše více jak 300 km², jeden den k návštěvě nebude stačit. Je škoda, abyste se ochudili o některou ze skalních krás. Absolvovat návštěvu je možné jak individuálně či s průvodcem, kterého si lze najmout.

Souznění přírody a um lidské tvorby nabízí tuto nádhernou podívanou. Zásluhou toho je Kappadokie unikátním koutem naší planety. Určitě musíte vidět zdejší výjimečnosti, tj. sošku bohyně úrody, nejstarší fresku na světě a kostru první ženy, na které byla provedena trepanace neboli úprava lebky. Vaší pozornosti by neměli uniknout ani další zajímavosti, jako jsou blízké hrady Ortahisar a Uchisar, sklaní město Cavasium a muzeum Zelve.

Zážitek v podobě letu balónem

Mezi jeden z nejúžasnějších zážitků, které se zde nabízí, je let v horkovzdušném balónu. Tímto se nabízí možnost, jak se podívat na celou krásu z jiné perspektivy. Kdysi starověké území, dnes vyhledávané místo s nezaměnitelnou krajinou. Při letu balónem můžete mít celou poněkud podivuhodnou přírodu Kappadokie jako na dlani.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here