Andělská Hora: Romantická ruina prastarého hradu je opředena legendou mezinárodního významu

0
andelska hora
Petr Kinšt / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Andělská Hora se nachází nedaleko Karlových Varů, jedná se o zříceninu hradu ležící ve stejnojmenné obci na hoře, která se jmenuje také Andělská hora. Proč Andělská? To osvětluje legenda, která je na naše poměry vskutku zvláštní.

Začněme legendou

Málokterý hrad se může pyšnit legendou sahající až k bájnému králi Artušovi. Jeho syn Tristan žil v zemi za mořem (tedy v Anglii) a jednou se vypravil na lov. Zachránil přitom dítě-chlapce, jehož maminku rozsápal medvěd, když jej bránila. Vzal tedy chlapce s sebou na svůj hrad a spolu se ženou jej vychovávali. Tou dobou se jim shodou okolností narodila dcera, takže děti se pak hrály spolu. Osud tomu chtěl, že se do sebe zamilovali. Ovšem Ursinus (chlapec dostal jméno po medvědovi) se dověděl, že není urozeného původu, a tak by mu Alvinu (dceru krále) asi nedali. Dospělé děti se tedy rozhodly pro útěk. Utíkaly prakticky přes půlku Evropy, až se dostaly ke Karlovým Varům v českých zemích. Zde si nedaleko postavily pevný hrad, který byl podle krásné a laskavé Alviny nazván Andělská Hora.

zricenina 1
Petr Kinšt / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jak to bylo doopravdy

Skutečnost je jako obvykle mnohem méně poetická. Hrad byl založen někdy ve 14. století a prvním doloženým majitelem byl Boreš z Rýzmburka. Pak se na hradě střídali různí majitelé, občas jej vlastnil i panovník (např. Jiří z Poděbrad), protože to byl hrad docela strategicky položený. Posledními známými majiteli byli Černínové z Chudenic, kteří jej vlastnili do třicetileté války a pak s přestávkami až do roku 1945, kdy jim byl zkonfiskován. Během třicetileté války byl však hrad vydrancován a zničen a zůstal prakticky neobyvatelný. Po požáru 1718 byl odsouzen k pomalé zkáze.

Jak je to se zříceninou dnes

Dnes patří zřícenina obci, nicméně přihlásili se o ni také Černínové. Bylo by potřeba hrad zakonzervovat a zachránit aspoň to, co se ještě dá. Nicméně dokud nebudou vyřešeny restituční nároky, není možné přikročit k žádným pracím.

Zřícenina je veřejnosti přístupná a ještě stále si můžete prohlédnout čtverhrannou věž, hradby se střílnami a první a druhou bránu. Bez zajímavosti není ani to, že se na hradě natáčel film Balada pro banditu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here