Pokud máte rádi Itálii, dobré jídlo či jste milovníci kultury, rozhodně se vydejte do Milána. Druhé největší italské město je doslova splněným cestovatelským snem. Metropole pyšnící se jednou z nejvíce známou dominantou, kterou je Teatro La Scala.
Milán, italsky Milano, je druhým největším italským městem a hlavní město oblasti Lombardie, které se nachází na severozápadě Itálie. Město, které patří vůbec mezi jedno z nejbohatších a nejvíce rozvinutých italských měst.
Milán se stal ve 3. století hlavním městem Římské říše, ve 12. století se pak stalo vévodstvím, kterému vládly hned dva rody – Sforza a Visconti. Za této vlády se město stalo nejmocnější a bylo střediskem italské renesance.
Italské město, které je doposud evropským velkoměstem módy, pořádá se tu každým rokem proslavený Milano Fashion Week. A tak si tu samozřejmě lze přijít na nákupy oblečení a získat jedinečné úlovky, ať už z dostupné či luxusní konfekce.
Proslulá La Scala
Na náměstí Piazza della Scala se nachází pomník Leonarda da Vinciho, ale také a především tu stojí legendární milánská opera La Scala, která byla postavena v roce 1778 v klasicistním stylu a jde o jednu z nejznámějších oper světa. Však o své prvenství soupeří i s věhlasnou Metropolitní operou v New Yorku či Vídeňskou státní operou.
Po zaplacení vstupného je možné do opery nahlédnout. Pokud jste milovníky umění a tohoto stylu hudby, pak si rozhodně navštivte některé z představení z bohatého menu. Věřte, že se jedná o nezapomenutelný, neopakovatelný a unikátní zážitek.
La Scala je fascinující metou operních zpěváků, však zde vystupovali tací velikáni, jako například Puccini, Rossini či Verdi, ten zde v premiéře uvedl dokonce sedm oper ze svých dvaceti sedmi. Na zdejších prknech, která opravdu znamenají svět, také účinkovala řada dalších osobností, jako například Luciano Pavarotti, Maria Callas, Ema Destinová či pro většinu známý operní pěvec Štefan Margita. Pokud i tak vám toto jméno nic neříká, tak když připomeneme, že se jedná o manžela zpěvačky Hany Zagorové, už zajisté víte.
Oslňující interiér zahalený do zlata a rubínu
A jelikož z venkovního pohledu budova působí nenápadně, nikterak impozantně, proto je vhodné opravdu nahlédnout i za onen poplatek dovnitř. Veškerá krása je ukryta totiž uvnitř. Interiér je zdobený karmínově červeným sametem, zlatem. Honosný lustr nad hledištěm čítá 365 žárovek. Budova o šesti patrech má dohromady 270 lóží, k těm přepychovějším náleží i salonek.
Kapacita, která se uvádí, je až pro 2800 míst, je zajištěna i malým zařízením v podobě titulků, umístěné na zadní straně sedadel. Nejen slušný počet míst pro diváky, ale také hlediště je impozantní a může pojmout najednou až 400 účinkujících. A to vše umocněno perfektní akustikou a nemodernější divadelní technikou.
Ať už operní dům navštívíte v jakémkoliv ročním období, při jakékoliv příležitosti a vyberete si představení z rozsáhlého menu, jedno je jisté! A tím je luxusní umělecký zážitek.