Hrad Krakovec nejen pro milovníky gotiky a renesance

0
hrad krakovec
Zdroj foto: cs.wikipedia.org     hrad Krakovec

Vydejte se na hrad Krakovec. Proč? Jaké netypické menu je zde připraveno pro návštěvníky? Do jaké doby se prostřednictvím návštěvy hradu můžete přenést a co jedinečného se zde nabízí k vidění? Víte, která pohádka a muzikál se zde natáčel?

Hrad Krakovec je zříceninou gotického hradu. K založení došlo v roce 1381 a tehdejší charakter stavby odpovídal právě gotickému zámku. V 18. a 19. století došlo k postupnému chátrání, svůj podíl na tom měl i ničivý požár, částečné zřícení i stržení dynamitové nálože. Tato zřícenina byla přestavěna na renesanční zámek a nachází se na široké skalní ostrožné nad soutokem Šípského a Krkovského potoka v okrese Rakovník.

Hrad Krakovec znají děti školou povinné, neboť zde pobýval Jan Hus v době, kdy musel opustit Prahu. Dnes jde o zříceninu, která si dochovala jisté gotické prvky a je považována za interesantní příklad hradní architektury 14. století.

Na Krakovci se natáčel věhlasný muzikál „Ať žijí duchové“ a rovněž i krásná a nadčasová celovečerní pohádka „Princ a Večernice“. Dnes je celý areál přístupný veřejnosti a pořádají se zde i koncerty, divadelní představení, bohoslužby apod. Největším lákadlem pro turisty jsou samozřejmě prohlídky, ať už volné či komentované.

hrad
Zdroj foto: cs.wikipedia.org torzo arkýře

Nejvíce pozoruhodná místa

Za nejvíce pozoruhodné místo je považován prostor kaple mající originální prostorové i klenební uspořádání s pětibokým presbytářem v designu našikmo vyloženého velkého arkýře. Za nejvýznamnější architektonické prvky bohatství jsou považovány žebrové klenby, které jsou v různé míře zachovány.

Vydejte se do výjimečné atmosféry doby Václava IV. Hrad Krakovec je přístupný po celodřevěném a ručně tesaném mostu. Po jeho překonání se dostanete k hlavní bráně, která vedla kdysi gotickou věží. Spatřit můžete polozasutou studnu v parkánu před věží.

Rozsáhlý palác čítající dvě patra tvoří svým půdorysem tvar písmene U, byl znakem náležitého přepychu i soukromí, členěn na 27 obytných místností. Palác v tehdejší době vynikal značným počtem kleneb a jejich výtvarnou hodnotou, luxus byl umocněn promyšleným systémem vytápění.

Pozoruhodnou podívanou nabízí sklepní prostory, které vynikají originální konstrukcí klenuté křížovými klenbami. Prostory jsou přístupné díky širokému a pohodlnému schodišti. Kdysi tu býval také vinný sklep.

Obnaženým zdivem zříceniny lze listovat jako v moudré knize, zároveň se nabízí prostor bez hranic a probuzení obrazotvornosti.

Prohlídkový okruh trvá přibližně 50 minut a záleží na vás, zda zvolíte absolvování s průvodcem či samostatně jen s tištěným textem. Za poplatek zde můžete i fotografovat, což vítá řada návštěvníků, samozřejmě.

Vše začíná již u pokladny

Takřka každý u vstupu prohodí pár slov s obsluhou, zpravidla se jedná o místního kastelána, kde zároveň získáte několik užitečných informací, poučných rad. Můžete si zde taktéž zakoupit upomínkové předměty. Pokud se vydáte s dětmi, těm je zapůjčena zde dokonce křída, kterou se poté podepíší ve zdejší hladomorně. Při vstupu do hladomorny buďte opatrní, při přechodu z denního světla do tmy se mnozí leknou postávající Bílé paní uvnitř.

Na své si zde prostě přijdou dospělí i děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here