Město, které vzniklo na křižovatce obchodních cest z Polska a Slezska do Čech a Uher. Nový Jičín má něco, co ostatní města nemají. O názvu města existuje hned několika pověstí. Proč si udělat výlet do Nového Jičína? Jaká místa navštívit a co můžete vidět pouze v tomto městě a v žádném jiném?
Název města aneb co praví legenda
Existuje hned několik pověstí ohledně názvu Nového Jičína, kdy jedna legenda praví, že město bylo pojmenováno dle udatné dcery majitele starojického hradu Jitky, která se pro záchranu malého chlapce pustila do souboje s medvědem, kdy ji zachránil před běsnícím a poraněným zvířetem pastýř, jenž se záhy stal jejím manželem. A právě na místě, kde byla zachráněna, nechala Jitka postavit kapličku, vedle které její manžel nechal vybudovat lovecký zámek, jenž věnoval své ženě Jitce, tedy Jitčin, později Jičín.
Každopádně jisté je, že nejstarší písemná zmínka o městě pochází z roku 1313, kdy byly městu uděleny první městské výsady, tj. mýtné. Stalo se tak za vlády krále Jana Lucemburského. V období 1500 až 1558 se majiteli města i panství stali páni ze Žerotína, kteří jsou často v souvislosti s městem spojovány dodnes, však jejich zásluhou došlo k přebudování původní gotické tvrze na komfortní renesanční sídlo. Zásluhou Žerotínů byla zahájena výstavba podloubí a měšťanských domů na náměstí. V 19. století se do města vrátili židé, byl zaznamenán rozvoj průmyslu, obchodu, vznik velkých textilních továren, díky kterým je město dodnes nazýváno „městem klobouků“.
Nový Jičín a jeho pozoruhodnosti
Nový Jičín nabízí jednak jednu zeměpisnou zajímavost, kdy 18. polední východní délky, který prochází západní částí města. Historické centrum města je prohlášeno městskou památkovou rezervací. V roce 2001 byl městu udělen titul Historické město roku. Pozoruhodnou zajímavostí je náměstí, které v Novém Jičíně má pravidelný čtvercový tvar, zřejmě jako jediné u nás, jenž je lemováno podloubím pokračujícím také v postranních uličkách.
Nejstarší historické památky města
Mezi nejstarší patří většina sklepení, která se nachází pod bohatými šenkovními domy na Masarykově náměstí. Období renesance ovlivnilo vzhled domů, jak vnější v podobě fasád, tak i vnitřní podobu. Nejcennějším domem na náměstí je měšťanský dům, tzv. Stará pošta ve stylu toskánské renesance. Nepřehlédnutelnou a významnou stavbou na náměstí je bezpochyby také budova radnice, která je ozvláštněna věží s hodinami a ochozem. V samém středu náměstí stojí Mariánský sloup z roku 1710. V současné době se zde nachází také fontánky a miskovitá kašna se sochou sv. Mikuláše.
Renesanční zámek v samém centru města
Žerotínský zámek v Novém Jičíně je situován v těsném sousedství náměstí. Renesanční zámek, původně opevněný dům z konce 14. století, byl několikrát přestavěn. Jádro tvoří nároží, kde se nachází majestátní kamenný dům. Po odchodu Žerotínů z města v roce 1558 zámek svou rezidenční funkci ztratil a sloužil ke správním a hospodářským účelům. Po roce 1945 se stal sídlem muzea, kde právě je k vidění stálá expozice ohledně historie města a zejména právě věhlasná a oblíbená expozice klobouků a pokrývek hlavy.
Nechte na hlavě
Tak se nazývá stálá expozice, která v daném městě nemůže chybět, jak uvedeno výše, jde o město klobouků, tudíž nelze ani jinak. Kde se vám také naskytne taková příležitost, kdy si můžete prohlédnout více jak 600 různých klobouků, čepic, čepců a dalších pokrývek hlavy, mezi které patří i helmy apod. Veškeré exponáty pochází z období od 19. století až po současnost. Tato ojedinělá sbírka, která je z části pojata ve scénických celcích, kdy se tak návštěvníci ocitnou v prostředí přibližující atmosféru doby nošení klobouků. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout okázalé klobouky a také róby dam z doby rakousko-uherské monarchie. Pánové si přijdou na své při shlédnutí vojenských či služebních čepic, přileb. K vidění jsou i pokrývky hlavy, které měla nevěsta a ženich ve 20. století minulého století.
K nahlédnutí je také původní kloboučnická dílna se vzorníky, formami a dalšími nezbytnými pomůckami. Spatřit zde můžete vitrínu s kolekcí pokrývek význačných a známých osobností, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, František Palacký či v jakých pokrývkách si liboval Jan Neruda, Petr Bezruč a řada dalších. Zajímavou a lákavou atrakcí je i dobový fotoateliér, kde se může návštěvník nechat vyfotografovat v zapůjčené či vlastní pokrývce hlavy, to už je na každém, čemu dá přednost.