Mincmistrovský sklep patří k brněnskému historickému podzemí a jinak se také nazývá Sklepení domu mincmistrů. Mincmistrovský klep je situován v historické části Brna přímo pod Dominikánským náměstím, přičemž vstup vede z Panenské ulice. Podzemní sklepení bylo objeveno až v roce 1999, kdy se celé sklepení prohledávalo a snažilo se odkrýt. Zpřístupněno pro veřejnost bylo až o jedenáct let později, zároveň se spuštěním projektu s názvem Zpřístupnění brněnského podzemí.
Zpřístupnění brněnského podzemí
Součástí projektu je kromě zpřístupnění Mincmistrovského sklepa i otevření sklepů Nové radnice, Labyrintu pod Zelným trhem a kostnice na Jakubském náměstí.
Expozice
Expozice nabízí pohled na dnes již prakticky zapomenuté řemeslo ražení mincí v Brně, i na celé Moravě. Návštěvníci zhlédnou nejen připomínku tohoto řemesla, ale také vývoj a rozvoj Brna, konkrétně této historické lokality a širého okolí. Vývoj je zachycen od samého středověku až do současné doby.
Expozice zobrazuje vývoj Dominikánského náměstí, dříve známého jako Rybný trh a Královské gotické kaple, jež bývala na náměstí dříve také umístěna. Jelikož je expozice umístěna v místech Nové radnice, kde v současnosti sídlí Magistrát města Brna, k vidění je prezentace k tomuto tématu.
Mincmistři
V prvopočátcích sklep sloužil jako úložný prostor pro suroviny a mince, které se teprve měly dávat do oběhu. Mince se v těchto prostorách nerazily, k tomu sloužila jiná místa Brna. Ražba sahá až do počátku 11. století. Během expozice mají návštěvníci možnost prohlédnout si pamětní medaili brněnského groše, která byla mincmistrem Brunem zhotovena v roce 2011. Tento groš není replikou žádné z historických mincí. Mincmistři se občasně na expozicích objevují.
Návštěva
Sklepení je možné si prohlédnout od středy do pondělí v časových intervalech od 9:30 do 18:00. V úterý jsou prostory uzavřeny. Vstupné pro dospělého člověka činí 100 Kč, snížené je poté 50 Kč. Majitelé Brnopasu mají vstup zdarma.