Mincmistrovský sklep – málo známé lákadlo města Brna

0

mincmistrovsky sklep

Mincmistrovský sklep patří k brněnskému historickému podzemí a jinak se také nazývá Sklepení domu mincmistrů. Mincmistrovský klep je situován v historické části Brna přímo pod Dominikánským náměstím, přičemž vstup vede z Panenské ulice. Podzemní sklepení bylo objeveno až v roce 1999, kdy se celé sklepení prohledávalo a snažilo se odkrýt. Zpřístupněno pro veřejnost bylo až o jedenáct let později, zároveň se spuštěním projektu s názvem Zpřístupnění brněnského podzemí.

Zpřístupnění brněnského podzemí

Součástí projektu je kromě zpřístupnění Mincmistrovského sklepa i otevření sklepů Nové radnice, Labyrintu pod Zelným trhem a kostnice na Jakubském náměstí.

Expozice

Expozice nabízí pohled na dnes již prakticky zapomenuté řemeslo ražení mincí v Brně, i na celé Moravě. Návštěvníci zhlédnou nejen připomínku tohoto řemesla, ale také vývoj a rozvoj Brna, konkrétně této historické lokality a širého okolí. Vývoj je zachycen od samého středověku až do současné doby.

Expozice zobrazuje vývoj Dominikánského náměstí, dříve známého jako Rybný trh a Královské gotické kaple, jež bývala na náměstí dříve také umístěna. Jelikož je expozice umístěna v místech Nové radnice, kde v současnosti sídlí Magistrát města Brna, k vidění je prezentace k tomuto tématu.

Mincmistři

V prvopočátcích sklep sloužil jako úložný prostor pro suroviny a mince, které se teprve měly dávat do oběhu. Mince se v těchto prostorách nerazily, k tomu sloužila jiná místa Brna. Ražba sahá až do počátku 11. století. Během expozice mají návštěvníci možnost prohlédnout si pamětní medaili brněnského groše, která byla mincmistrem Brunem zhotovena v roce 2011. Tento groš není replikou žádné z historických mincí. Mincmistři se občasně na expozicích objevují.

Návštěva

Sklepení je možné si prohlédnout od středy do pondělí v časových intervalech od 9:30 do 18:00. V úterý jsou prostory uzavřeny. Vstupné pro dospělého člověka činí 100 Kč, snížené je poté 50 Kč. Majitelé Brnopasu mají vstup zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here