Čertova stěna – Luč, tady se po Vltavě zkrátka nesplavíte

0

certova stena luc

Čertova stěna – Luč je národní přírodní rezervaci vzniklá v roce 1992 pomocí sloučení dvou státních přírodních rezervací – Čertova stěna a Luč. Společně rezervace zaujímají plochu o rozloze 140 hektarů a najdete ji mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi nad známými Čertovy proudy řeky Vltavy. Na vrcholcích jsou ke spatření monumentální skalní útvary. Vyhlídka na Čertově stěně je tvořena žulou, tzv. dvojslídou a nabízí se z ní výhled na celé vltavské údolí a na Lipno.

Přístupnost

Pokud chcete dosáhnout vrcholu Čertovy stěny, jednou z možností je vyrazit z parkoviště u silnice, které spojuje Vyšší Brod a Loučovice. Na trase můžete sledovat dvě turistické značky nebo si vybrat místní cyklostezku, která byla zpřístupněna roku 1999. Jelikož se jedná o přírodní rezervaci, cyklistům nejsou zpřístupněny veškeré oblasti, a proto jsou na trase k vidění betonové sloupky, za které je vjezd zakázán. V kontrastu s přírodou jsou tyto sloupky velmi kontroverzní.

Čertovy proudy

Čertovy proudy, také známy pod pojmem Čertovy kameny, značily řečiště řeky Vltavy, a to v úseku Lipno a Vyšší Brod. Rezervací protéká úsek o délce přibližných 800 metrů a označuje se jako nejnebezpečnější z celé řeky. V tomto úseku ve vodě ční velké množství balvanů, vážících až několik tun. V 18. století proběhla velká snaha o zajištění sjízdnosti tohoto úseku, avšak nebyla úspěšná.

Nejobtížnější vodácká trať na světě

Situace ohledně průjezdnosti se změnila až po vystavení Lipenské přehrady, kdy se navýšil průtok. Od této doby se zde pořádá řada vodáckých a slalomových závodů, které jsou označovány za nejtěžší na světě. V roce 2004 zde proběhlo raftové mistrovství světa, které vzbudilo negativní pozornost u ochranářů přírody.

Fauna a flóra

Po celém okolí je nejčastěji k vidění borovice a bříza a ve vodách jsou balvany pokryté lišejníky a mechy a po zemi se plazící ještěrky a užovky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here