Zámek Budišov a jeho zoologický depozitář

0

zamek budisov

Zámek Budišov se nachází v okrese Třebíč na místě tehdejší vodní tvrze, která byla vybudována ve 13. století. Tvrz byla později v 16. století přestavěna na zámek renesančního stylu. Svou aktuální podobu získal až ve 20. letech 18. století, kdy byl přestaven na moderní barokní sídlo s okolním parkem bohatým na sochařské monumenty. Aktuálním vlastníkem zámku je městys Budišov.

Depozitář

V roce 1974 zámek Budišov spadl pod správu Moravského zemského muzea, které na zámku započalo provádět rozsáhlé úpravy a umístilo zde přírodovědné depozitáře. Návštěvníkům je přístupný úsek zoologického depozitáře. Tento zoologický depozitář reprezentuje nejstarší kolekci vycpaných savců, ptáků, ryb i obojživelníků, které bylo zřízeno z fondu sbírek po loveckých výpravách do Asie, Kanady a Afriky.

Nové přínosy do depozitáře

Depozitář je postupně rozšiřován, mimo sbírku vycpaných objektů uvedených níže se zámek může pochlubit dalšími předměty získaných z výprav do Jižní Ameriky, na Kubu a do oblasti delty Dunaje v letech 1979 až 1998. Především se jedná o zástupce bezobratlovců, jakými jsou měkkýši, červi, mořské houby a korýši.

Zoologická sbírka

Výše zmíněný depozitář obsahuje více než 700 úlovků kopytníků, mezi něž patří zebry, antilopy, pakoně, žirafy, buvoli a také losi a sobi a přibližně 3000 vystavených exponátů v podobě exotického ptactva. K vidění jsou vzácné druhy papoušků, tukanů, ledňáčků, pštrosů, emu, ale i zástupci vodních ptáků, mořských, ptáci žijící u pobřeží a dravci.

Expozice savců udivuje exponáty, jež evokují opravdivost. Návštěvníci se pozastavují u lva, medvěda, a to jak hnědého, tak i ledního a geparda. Sudokopytníci, menší savci a primáti zde také najdou své zastoupení.

Milovníky rybářství zase jistě nadchne expozice našich ryb. Nejen nás podvodní svět je tu k vidění, návštěvníci si mohou prohlédnout i žraloka, rejnoka, mečouna, krokodýla a želvy.

Zámek je v dubnu a říjnu otevřen pouze po předchozí domluvě. Od května do září jsou prohlídky možné každý den kromě pondělí a úterý a to od 9. do 13. hod., o víkendech do 17. hod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here