Výletní zámeček Větruše a lanová dráha

0

zamek vetruse

Objekt Větruše je dominantou města Ústí nad Labem, který zachycuje životní styl na přelomu 19. a 20 století a nachází se na skalním výčnělku na pomezí Labského údolí přímo pod Soudným vrchem.

Historická podoba

O vzniku původního hradu se vypráví legendy, kdy hrad měl později údajně shořet do základů. V roce 1839 se nájemce střeleckého domu snažil najít pramen pro svoji studnu, avšak při svém hledání narazil na silné zdi hradu, které tvořily jeho základy. Nedlouho poté byly magistrátu předány plány na rekonstrukci celého Soudního vrchu, odkud je výhled do malebného Labského údolí a širého okolí.

Požadavek na komfort

V polovině 19. století byla dokončena dostavba restaurace. Avšak požadavky místních občanů na restauraci se i poté zvyšovaly, přáli si větší komfort a modernizaci, proto v roce 1897 došlo k výstavbě nové restaurační budovy. Ta se chlubila přístupní halou, staroněmeckou jizbou, ubytovnou pro turisty a vyhlídkovou věží. Od této doby Větruše nabývá na návštěvnosti a oblibě a je vyhledávanou atrakcí pro aktivitu i odpočinek.

Současná podoba

Momentálně je zámeček Větruše vyhledávanou destinací, a to nejen obyvateli Ústí nad Labem. Hlavní budovu doplňuje restaurace s vyhlídkovou terasou, salónky pro konference, taneční sál a od roku 2012 také hotel, který zde byl v tomto roce přistaven. Součástí Větruše je i 30 metrů vysoká rozhledna, odkud se vám naskytne překrásný pohled na Ústí nad Labem a Labské údolí.

Co ještě také návštěvníky zaujme, je místní přírodní a zrcadlové bludiště. Na výběr máte mezi legračními pohledy na své postavy v zrcadlech nebo se můžete ztratit v přírodním bludišti plným zeleně. Sportovní a dětská hřiště jsou dalšími částmi areálu.

Přístup na Větruši

Na Větruši se stylově dostanete lanovkou, a to od obchodního centra Forum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here