I do Plzně se dá vyrazit za kulturou. Město plné kulturních památek

0
Plzen katedrala
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                      Katedrála sv. Bartoloměje

Plzeň: Západočeská metropole je známá spíše průmyslem a výrobou piva, ale když se do ní vydáte, uvidíte, že se jedná o krásné město plné kulturních památek. A velmi hezké jsou zde i adventní trhy.

synagoga
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                         Velká synagoga

Něco málo z historie

kasna
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Kašna znázorňující anděla

Plzeň, resp. její předchůdce Starý Plzenec existoval již v 10. století a jednalo se o hradiště. Když se Plzeň (jako Nová Plzeň) o něco přestěhovala, tedy na soutok Mže a Radbuzy, stalo se z ní rázem obchodní centrum na obchodní stezce do Bavorska. Svého času byla Plzeň třetím největším a nejdůležitějším městem v Čechách (hned po Praze a Kutné Hoře).

Husitské obléhání přežila bez úhony, ale velmi byla popleněna za třicetileté války, a to hlavně švédskými vojsky.

Co v Plzni navštívit dnes

Rozhodně začněte na náměstí Republiky, jehož dominantou je kostel sv. Bartoloměje. Zajímavé jsou i jednotlivé rohy náměstí. Zatímco v jednom stojí starý morový sloup, v dalších třech jsou umístěny pozlacené moderní kašny, které mají zobrazovat chrtici, anděla a velblouda jako symboly z městského znaku.

Protože v Plzni žila velká židovská komunita, najdeme tu také mnoho židovských památek. Největší je rozhodně Velká židovská synagoga, která je dokonce druhou největší synagogou na světě. Kromě toho se zde nachází i Stará synagoga a židovský hřbitov.

divadlo
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                   Nové divadlo

Pro milovníky divadla zde stojí dvě naprosto odlišné budovy – Velké divadlo a Nové divadlo. Zatímco Velké divadlo je postaveno v novorenesančním stylu s mramorovými balustrádami kolem schodiště a je jako stvořeno pro klasický divadelní repertoár, Nové divadlo se nachází v moderní budově postavené v letech 2012–14, která má velmi zajímavou, ale pro některé obyvatele Plzně i kontroverzní architekturu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here