Petra je skalní město nacházející se v Jordánsku. Jeho mimořádná atmosféra a architektonická jedinečnost přitahuje mnoho turistů. Monumentální skalní město je zařazeno mezi sedm divů světa. Na návštěvníky dýchne atmosféra starověkých časů. Zmínku o Petře najdeme už ve Starém zákoně, starší části Bible.
Starověké město Petra se nachází v Jordánsku, zhruba tři hodiny cesty od hlavního města Ammánu. Petra je naprosto jedinečná a nenapodobitelná památka. Město je doslova archeologický skvost. Je ukryto ve středu Šarských hor, chrání je hradby až 300 m vysokých skal. Vystavěno je na rozhraní tří údolí Vádí al – Araba, blízko města Wádí Músa.
Historie Petry a jejích obyvatel
Zmínku o skalním městě najdeme už v Bibli, tehdy se však jmenovalo Selá (slovo pochází z hebrejštiny a znamená skála nebo kámen). Národ, který tu žil se nazýval Edomité. Edom (či Ezau) bylo jméno biblického Jákoba. Tento národ byl pastevecký, ale jeho obživou bylo i přepadávání obchodních karavan, které putovaly z Jemenu ke Středozemnímu moři. Tyto karavany sebou vezly mnoho vzácného zboží.
Okolo čtvrtého století před naším letopočtem do dnešního jižního Jordánska přišli Nabatejci, původně pouštní národ a loupeživé Edomity vytlačili. I oni nejdříve loupili, ale zřejmě pochopili, že je lepší s obchodníky spolupracovat. Obchodováním postupně bohatli a měli stabilní monarchii. Hlavním městem monarchie se stala Petra, měla strategickou polohu, krytá skálami se stala prakticky nedobytná.
V době největšího rozmachu, přibližně v prvním století před naším letopočtem, žilo v Petře až čtyřicet tisíc obyvatel. Právě v této době vznikla většina architektonických skvostů vytesaných do skal – amfiteátry, hrobky, domy, kláštery, paláce, závlahový systém, také známá Pokladnice.
Postupně začala Petra chátrat a upadat. Velmi pravděpodobně se o to zasloužila pokročilá navigace a tak už mořeplavci nemuseli se zbožím plout až ke břehům Arábie, ale zkrátili si cestu přes Perský záliv. Zánik podtrhlo zemětřesení, které zničilo velkou část města. Ve 14. století byla již Petra vylidněna a upadla v zapomnění.
Po dlouhá léta zde žili arabští beduíni, kteří Petru střežili před světem. Roku 1812 skalní město objevil švýcarský badatel Burckhardt, který rozpoutal znovu vlnu pozornosti.
Jak se do Petry dostat
Skalní město Petra se nachází poblíž přilehlého městečka Wadi Musa, odtud se dostaneme přímo do Petry. Mnoho turistů využívá dopravu do tohoto městečka přímo z letiště v Amánnu. Do Petry se dá dostat i z Izraele nebo Egypta.
Vstupné je do Petry poměrně vysoké, pokud však strávíte v Jordánsku alespoň jednu noc, cena vstupenky výrazně klesá. Pokud si skalní město chcete opravdu dobře prohlédnout, doporučuje se na něj vyčlenit 1 – 2 celé dny.
Co nevynechat
Cesta většiny turistů vede od soutěsky ke královských hrobkám, přes kolonádu k muzeu a zpět. K vidění je rozhodně více.
Soutěska Siq – jediná přístupová cesta do Petry, dovolovala dobře chránit Nabatejské království. Zajímavostí soutěsky je, že po stranách jsou kanály, kterými se přiváděla voda do města.
Al Chazneh (pokladnice) – původně Nabatejská hrobka, pravděpodobně pro krále Areta III. Dochovala se ve velice dobrém stavu dodnes, její umístění ji chrání před přírodními vlivy. Je to symbol Petry, ke kterému míří kroky většiny turistů. Je opředena mnoha legendami. Vypracována je do nejmenších detailů.
Fasádní ulice – nachází se zde 40 Nabatejských hrobek.
Divadlo – původní Nabatejské divadlo, vytesáno pro 3000 návštěvníků. Zemětřesením bylo silně poškozeno.
Ad – Deir – klášter – nachází se asi 3 km od centra města. Stavba je podobná proslulé pokladnici. Byla určena jako hrobka pro krále Obodase.
Královské hrobky – najdeme je vytesané do hory Umm al- Amr, najdeme zde několik unikátních hrobek.
Velký chrám – tato pozoruhodnost byla objevena teprve nedávno, sloužila jako Nabatejský svatostánek.
Nymfeum – dříve soustava fontán a kašen, dnes k vidění jejich pozůstatky.
Petra skrývá mnohem více skvostů, rozhodně se vyplatí vyčlenit dostatek času na prohlídku.