V Příbrami není jen hornické muzeum a Svatá Hora. Další památky možná nejsou tak známé, ale mají zajímavou minulost i současnost

0
Kostel
Michal Ritter / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)                                   Kostel sv. Jakuba

Když se vydáváte do středočeského města Příbram, pravděpodobně tam jedete navštívit Svatou Horu u Příbrami, nebo Hornické muzeum Příbram, kde se můžete svézt i důlním vláčkem. Avšak Příbram se může pochlubit i mnoha jinými památkami, stačí, když ji prochodíte křížem krážem.

arkyr
okino / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)      Gotický arkýř

Arcibiskupský zámek Ernestinum

Ve vnitřní Příbrami (podle místního dělení v Příbrami I) se nachází Ernestinum, kdysi arcibiskupský zámeček pojmenovaný podle prvního arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Tento kamenný hrádek byl postaven již ve 14. století, ale protože byl později několikrát přestavován, můžete z této doby vidět pouze gotický arkýř, který vyčnívá z východní zdi. Dnes zámeček funguje jako muzeum a informační centrum.

 

Kostel sv. Jakuba Většího

Dominantou Masarykova náměstí rovněž ve staré Příbrami je bezesporu kostel sv. Jakuba Většího. Kolem tohoto kostela existují minimálně dvě zajímavosti. Jednak jeho ohradní stěny a střílny ve věži plnily svého času i funkci obrannou a jednak – když si všimnete ciferníku věžních hodin – mají obráceně ručičky, tedy malá ručička označuje minuty, velká hodiny (může za to oprava hodin z roku 1842, kdy je jistý pražský hodinář zřejmě prohodil).

Pro děti bude zřejmě největší atrakcí za teplého počasí kašna „koule“ u kostela.

Brezova Hora
VitVit / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)       B. Hora sv. Vojtěch

Kostel sv. Prokopa

V části Příbrami – Březových Horách – stojí památkově chráněný kostel sv. Prokopa. Je to kostel pravoslavné církve a jedná se o poměrně mladý kostel, neboť byl vystavěn v roce 1901 v pseudorománském stylu. Nicméně na místě kostela stála již v 16. století dřevěná zvonice, která však byla poničena větrem v 18. století. Pak byla obnovena a původní zvon můžete dodnes vidět v Hornickém muzeu Příbram.

Kostel sv. Vojtěcha

Protiváhou výše zmíněného kostele v Březových Horách je dozajista kostel sv. Vojtěcha, který je římskokatolický. Je také poměrně nový, postavený v letech 1886–1889 v novorenesančním slohu. Najdete jej na náměstí J. A. Alise. Zajímavostí je, že v průčelí kostela naleznete sochu Panny Marie s Ježíškem, který drží v ručičkách březovou větvičku – jako symbol Březových Hor.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here