Co by vám nemělo uniknout při návštěvě v Paříži

0
invalides
Jens Peter Clausen / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)                  Invalides

Co navštívit v Paříži: Když se chystáte do Paříže, nejspíš chcete navštívit Eiffelovku, Louvre, Vítězný oblouk, a třeba i blízké Versailles. Máte pravdu, ale Paříž skrývá tolik menších i větších památek, parků, zahrad a zákoutí, že je všechny nemůžete navštívit, ani kdybyste tam pobývali měsíc. Stojí za to, udělat si předem plán, co a kdy navštívíte. A na co nezapomenout?

Nejstarší část města Ile de la Cité

Notre Dame
Michal Osmenda from Brussels, Belgium / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)        Notre Dame

Ile de la Cité, ostrov uprostřed Seiny, je nejstarší částí města, která byla osídlena již Kelty. Na tomto ostrově, ačkoliv není rozlohou nijak velký, najdete ty největší a nejkrásnější skvosty Paříže. Stojí za to začít právě zde. Obrovskou stavbou, která bývala sídlem Kapetovců, je Conciergerie, tedy vězení, které proslulo zejména za Velké francouzské revoluce. Na ostrově je ale také nejkrásnější katedrála svět – Notre Dame, jejíž dřevěné části byly bohužel nedávno poničeny požárem. A dále zde najdete Sainte-Chapelle, Svatou kapli, což je překrásná kaple s 15 vitrážovými okny, 75 metrů vysokou věží a sochou anděla na střeše, jehož kříž je prý vidět z kteréhokoliv místa v Paříži.

Čtvrť Marais – sídlo královské rodiny v 17. století

Vaše další kroky by měly zamířit do nádherné čtvrti Marais, která je známá především muzei a dalšími významnými domy. Můžete navštívit například dům Viktora Huga, který zde pobýval dlouhých 16 let. Doporučujeme také Musée Picasso; jelikož tento umělec prožil velkou část svého život právě v Paříži, i jeho umělecká díla připadla po jeho smrti Francii. V muzeu uvidíte všechny jeho obrazy z modrého, růžového i kubistického období a možná díky návštěvě tohoto muzea zcela změníte názor na tohoto světoznámého umělce.

Museum Picasso
© Moheen Reeyad / Wikimedia Commons / "Directional sign of Museu Picasso (01)"                                     Museum Picasso

Centre Pompidou

I když nejste milovníky moderního umění, měli byste navštívit Centre Pompidou ve čtvrti Les Halles. I kdybyste si jej prohlédli pouze zvenčí, udělá na vás dojem – buď příznivý, nebo nepříznivý, ale nějaký zcela určitě. Budova je postavena jakoby naruby, takže všechny eskalátory, výtahy, vodovodní potrubí jsou vedena zvenčí. Uvnitř najdete ucelený soubor sbírek moderního umění, a to nejen malířství, sochařství, grafiku a fotografii, ale také film, design či audiovizuální archivy.

Centre Georges Pompidou
Zairon / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)   Centre Pompidou                                                                       

Čtvrť Tuileries 

Tato čtvrť vás zasáhne zejména svými zahradami a parky a pak se zde nachází také muzeum Louvre. V Louvru můžete kromě Mona Lisy obdivovat i orientální, řecké a římské umění. Neměl by vám uniknout okřídlený býk s lidskou hlavou z 8. st. př. n. l. z Asýrie nebo dvě nejcennější řecké sochy – Niké Samothrácká a Venuše z Mélu. Na Louvre si ale udělejte čas – nebude vám stačit ani celý den, takže si vyberte jen to, co vás opravdu zajímá.

Zahrady, zejména pak Jardin de Tuileries, připomínají zahrady ve Versailles – krása, pravidelnost, složité geometrické tvary, gobelíny z květin, živé ploty – to všechno je v dokonalé symetrii a symbióze.

muzeum louvre
Jebulon / CC0                                                         Muzeum Louvre

Saint Germain des Prés a Musée d Orsay

Nejzajímavější stavbou ve čtvrti Saint Germain des Prés je bezesporu Musée d´Orsay, které vzniklo přestavbou z bývalého nádraží. Díky tomu se také budova zachovala a nebyla zbourána jako jiná nevyužitá nádraží. V muzeu dnes najdeme umění z období 1848–1914. Co byste si neměli nechat ujít, je například obraz Snídaně v trávě od Edouarda Maneta nebo sousoší Brána pekel od Augusta Rodina.

Museum Orsay
Benh / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)  Museum Orsay                                     

Latinská čtvrť

V Latinské čtvrti nezapomeňte na Sorbonnu, slavnou pařížskou univerzitu založenou již v roce 1253, u níž stojí neméně slavná kaple L´église de la Sorbonne. A kdybyste neměli dost návštěv muzeí, pak stojí za to navštívit Musée National du Moyen Age, tedy muzeum středověku, které skrývá největší sbírku středověkého umění na světě. Jedním z nejkrásnějších exponátů je soubor gobelínů s názvem Madona s jednorožcem.

Sorbonne
No machine-readable author provided. Arnaud 25 assumed (based on copyright claims). / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)    Sorbonne

Čtvrť Invalides

Jak již název napovídá, hlavní dominantou čtvrti Invalides bude Invalidovna neboli Dome. Jedná se o kostel pro krále a také o místo, kde by měli být pohřbíváni panovníci. Od tohoto záměru Ludvíka XIV. ale nakonec jeho pokračovatelé upustili. Kromě Invalidovny je v této čtvrti i Eiffelovka, ale také možná poněkud pozapomenuté Muzeum Rodina (Musée Rodin), které určitě navštivte, pokud máte rádi propojení vnitřní kompozice s vnější zahradou – některé sochy jsou totiž součástí zahrady a jsou umně zakomponované do množství růžových keřů.

invalides
Jens Peter Clausen / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)                                                                                         Invalides

Champs-Elysées

Není nic, co byste nesehnali v obchodech na Champs-Elysées, ale také se připravte, že to bude patřičně drahé. Jako turisté můžete obdivovat most Alexandra III., Elysejský palác, který je sídlem prezidenta od roku 1873 a Vítězný oblouk.

most alexandra III
Getfunky Paris / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)                                 Most alexandra III

Montmartre v Paříži

Známá čtvrť Montmartre vás uchvátí dvěma zcela odlišnými památkami. Tou první je bazilika Sacre-Coeur, tedy bazilika Svatého srdce. Jedná se vskutku o impozantní dílo. Kupříkladu jen zvon ve věži váží 18,5 tuny. Úchvatná je i velká mozaika Krista, která dominuje oltářnímu prostoru. Nad hlavním vchodem zase najdeme sochy Johanky z Arku a Ludvíka Svatého.

Le sacre coeur
Tonchino / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)     Sacre-Coeur  

A tou druhou atrakcí, která dodnes přitahuje turisty, je budova Moulin Rouge, v níž byla poprvé roku 1900 otevřena tančírna a vznikl zde populární kankán.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here