Lom Velká Amerika – smrtící tajemství nejenom odvážných trampů

0

lom amerika

V okrese Beroun v blízkosti obce Mořina nalezneme vápencový lom – Lom Amerika, který ročně přitahuje nejednoho průzkumníka. Český Grand Canyon je místem oddechu, poznání a neokoukané přírody.

Historické okénko

Vápencové peklo Mořina – i takto byl své doby tento lom Amerika pojmenován. Jednalo se o nejhorší pracovní tábor v době, kdy se komunisté zbavovali politických vězňů. Po ukončení těžby hojně začali lom využívat turisté a nudisti. Od roku 2000 zde vede turistická stezka. Jste milovníky filmů třeba Limonádového Joea nebo Malé mořské víly? Pak přijeďte prozkoumat, kde se tyto filmy točili a porovnejte, jestli se film rozchází s realitou.

Pozor na bezpečnost!

Přímo do lomu je však vstup přísně zakázán, stejně tak do přilehlého uzamčeného tunelu. Mnozí, i přes tento přísný zákaz slaňují po skalách dolů nebo hazardují jiným způsobem, aby pokořili přírodu a dokázali, že se „nemůže nic stát“. Vám však tento hazard nedoporučujeme. Není tak divu, že se zde stalo už několik nehod, z nichž některé měly fatální následky. Nejhezčí výhled se vám naskytne hned z vyhlídky u parkoviště, pokud však chcete blíž, můžete využít značené pěšiny kolem Ameriky.

Když jeden cíl nestačí.

Pokud vám průzkum a poznání jednoho lomu nestačí, můžete navštívit i další, které se v okolí nachází – za zmínku stojí lom Malá Amerika nebo Mexiko a prozkoumejte další krásy Českého Krasu V blízkosti se nachází i několik významných památek, pokud vybereme jednu za všechny pak navštivte Karlštejn.

Až ke dnu

Zajímavostí je, že lom Velká Amerika i Mexiko využívají policejní potápěči, pro trénování nebezpečných či neobvyklých situací. Není tak divu, že se čeští policejní potápěči řadí k evropské špičce.

Objevte kouzlo českého Grand Canyonu, nechte se okouzlit pohledem na šest těžebních pater.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here