Komárno je město na Slovensku, z kraje okolo Nitry. Samotné Komárno se může pyšnit několika památkami, ale za zmínku stojí hlavně Celemantia. Celemantia je archeologické místo, kde dřív byl římský vojenský tábor. Ten byl součástí hraničního limitu.
První dřevěné opevnění bylo vybudováno za tzv. markomanských válek, to však zničili germánské útoky v roce 179. Následně se vybudovala kamenná pevnost za vlády císaře Commoda. Celemantia není přímo v tomto městě, ale v obci Iža, která leží nedaleko. Celemantia měla i hrad, což byla jediná římská limitní pevnost. Do dnešního dne se v Celemantii zachovaly jen zbytky základových zdí.
Přírody není nikdy dost, obzvláště v dnešních časech
Pro milovníky přírody můžeme doporučit například Apálsky ostrov, což je národní přírodní rezervace. Výlet můžeme doporučit i rodinám s dětmi.
Komárno se může chlubit pevností
Celým jménem je to Protiturecká pevnosť, Od roku 1963 je toto místo vyhlášeno za národní kulturní památku. Je rozdělená na dvě části – Stará pevnosť a Nová pevnosť. Tato pevnost je na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO. Na hlavní zápis Slovensko čeká už od roku 2002.
Hvězdárnu stojí za to navštívit
Slovenská ústredná hvězdáreň Hurbanovo patří ke klenotům Komárna. Pro individuální návštěvníky tu mají čtyři možnosti – From Earth to the Universe, Späť na Mesiac, Štyri ročné obdobia, Let na Mesiac. Za nejromantičtější se dá považovat program Štyri ročné obdobia. Ten představuje oblohu a souhvězdí na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Pro děti tu mají promítání kreslené pohádky Polaris.
A trochu architektury, v tomto případě té náboženské
Kostol svätého Ondreja patří mezi dominanty města Komárno. Dnešní barokní styl pochází z let 1768 až 1771. První kostel postavili jezuité, ovšem pro město byl v průběhu let malý a tak se přistavěl ještě jeden. Jedna část se však zhroutila. Podle legendy do zdi naboural kočár a ten byl příčinou jeho zhroucení.