V hlavním městě Kyjevě se dá vidět mnoho zajímavých věcí. Například Chrám svaté Žofie. Pravoslavná památka, která dnes slouží jako muzeum. Chrám byl zasvěcen Boží moudrosti, což je doslovný překlad z řečtiny. Je součástí světového dědictví UNESCO a také patří mezi sedm divů Ukrajiny. Uvnitř je mnoho fresek, které znázorňují náboženské a lovecké motivy a také jsou na nich vyobrazení vladaři.
V Kyjevě najdeme i nádherná přírodní místa
Jedním takovým je například Mariinský park, jenž je uznáván jako součást Fondu ochrany přírody Ukrajiny. Byl založen roku 1874 manželkou cara Alexandera II., Marií Alexandrovnou. Je logické, že park se změnil od doby, kdy byl založen. Ovšem něco přeci jen zůstalo. Kupříkladu litinová kašna z roku 1900. Park je vedle vysoce důležité vládní instituce – řeč je o budově parlamentu. Přímo v parku jsou budovy patřící Ministerstvu zdravotnictví. Na sever od parku je nemocnice pro chronicky nemocné děti a heliport.
Kyjev není výjimka – i zde mají zoologickou zahradu
Zdejší zoo je jednou z největších zahrad v bývalém Sovětském svazu. Leží přibližně na 40 ha a je tu zaměstnáno plus minus 378 lidí. Ročně se tu prostřídá na 280 000 návštěvníků. Byla založena roku 1909 společností Nature Lovers Society. Od začátku měli několik dalších let finanční problémy a tak zde bylo jen 17 druhů zvířat. Bohužel během druhé světové války zoo obsadili nacisti a zvířata musela být evakuována. Od roku 1970 tu mají ptačí pavilon, jenž je dodnes považovaný za největší na světě. V roce 1982 přidali Ostrov zvířat, kde jsou velké kočky – lvi, tygři. Zoo se potýkala i se skandály týkající se úmrtí zvířat v roce 2008, přičemž rok předtím je vyloučili z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií.
Pro milovníky umění má Kyjev galerii
Národní umělecké muzeum Ukrajiny patří mezi galerie. Má více než 20 000 sbírek od ikon přes realismus až po ruskou avantgardu. V roce 2014 byla budova poničena, když se děly masivní protesty, které dostali název Euromajdan a muzeum bylo načas mimo provoz.