Kamenné řady u Kounova v Ústeckém kraji – kde se vzaly?

0
Kounov kamenné řady
Zdroj foto: upload.wikimedia.org                                                 kamenné řády

Pokud Vás zajímá tato kulturní památka, musíte se vydat do přírodního parku Džbán, který se nachází na náhorní plošině na Kounovem. Bohužel, nepodařilo se vypátrat nic z dávné historie této památky – tedy nikdo nedokáže s přesností říci, jak je památka stará, za jakým účelem byla vystavena či kým.

Kameny jsou známy jako kultovní místo na Seznamu nemovitých památek a často bývají považovány také za pravěkou megalitickou observatoř. Každopádně, o tomto místě koluje celá řada teorií, kteréž bohužel nebyly žádným archeologickým výzkumem potvrzeny. I proto je tohle místo hojně přitahováno turisty – právě kvůli mlze tajemství, která tuhle památkou obklopují.

Pokud byste se chtěli ke kamenným řadám dostat, nejlépe je se vydat po značené naučné stezce, která vede od nádraží v nedalekých Mutějovicích. Takže si navíc užijete příjemnou procházku lesem, kde načerpáte zdravý kyslík, který Vám pomůže srovnat veškeré myšlenky ve Vaší hlavě.

Celková rozloha této lokality se odhaduje na zhruba 11 hektarů, na kterých mimo hlavních 14 neúplných rovnoběžných řad křemencových kamenů naleznete také smíšený les, trávu či křoviska. Zajímavostí je, že řady jsou takřka přesně umístěny do severozápadního směru s nepravidelnou vzdáleností, která je v rozmezí 11 až 18 metrů.

Všechny kameny mají výšku až 60 cm a řady jsou různě dlouhé. Uvádí se délky od 50 – 350 metrů. Kameny jsou přetínány lesní cestou, při které můžeme objevit i větší balvany. Hlavní z nich, zvaný „Pegas“ se nachází mezi druhou a třetí řadou. Mimo tohoto kamene zde nepřehlédnete ani další význačný kámen zvaný „Gibon“, který najdete za poslední řadou.

Tipy na okolní památky v Kounově

Pokud se dosyta nabažíte této zajímavosti, můžete se inspirovat také dalšími tipy na okolní památky, jako jsou třeba:

  • Barokní kaple svatého Vojtěcha nad Kounovem
  • Zbytky hradu Džbán
  • Haldy po těžbě uhlí na Mutějovicemi a Hředlí
  • Zřícenina hradu Pravda

Tak co, zvládnete navštívit všechny památky? Pokud to máte v plánu, určitě doporučujeme pevné boty.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here