Kamenné koule v Kostarice: Moderní věda přišla na kloub mnoha záhadám a to i těm, která trápila lidstvo dlouhá léta. Byla vyvrácena řada teorií ufologů. Nicméně proč je tomu jinak v případě koulí v Kostarice? Proč a čím je tento unikát neobjasněnou záhadou?
Kamenné koule v Kostarice
Velké kamenné koule ve středoamerickém státu Kostarika vzbuzují i dnes pozornost archeologů, milovníků záhad a širokou veřejnost. Jejich tajemství spočívá nejen v jejich podobě, ale zejména rébusem je způsob jejich vzniku, účel a využití.
Překvapivý a dosud neobjasněný objev
Když ve 30. letech minulého století jedna firma zřizovala banánové plantáže na místě deštného pralesa, tak u toho použila běžnou metodu, tj. kácení a vypalování. Lesní dělníci pověření touto prací, kteří tak mýtili velké plochy pralesa kvůli plantážím, narazili na značné množství kulatých kamenů dokonalého tvaru. Kameny byly z materiálu připomínající žulu. Nejmenší z koulí jsou o velikosti jako jablko a ty největší naopak dosahují v průměru 2,5 metru a váží až 16 tun.
Dnes v Kostarice existuje mnoho těchto útvarů. Zatímco v roce 1957 jich bylo zapsáno přesně 187, tak tamní úřady před pár lety potvrdily, že jich může být více jak 800. Není ovšem jisté, zda se jich nakonec v nepropustné džungli nenachází ještě více. Existuje mnoho teorií o jejich vzniku a účelu. Není se tak čemu divit, že dokonce někteří autoři si myslí, že byly kamenné koule vyrobeny nějakou neznámou, již zaniklou, kulturou a jsou i tací, co si myslí, že tato kultura mohla být dokonce Atlantida. Prý tu měli Atlantiďané útočiště poté, kdy se jejich vlastní obydlí ponořilo do vln oceánu.
Výtvor lidské či nadpřirozené síly?
Podivné je to, že v okolí ani z jednoho z kamenů nenašli archeologové žádné artefakty, zbytky kostí, keramických střepů apod. Pokud tajemné kamenné koule v Kostarice jsou výtvorem lidských rukou, měly by se správně nějaké pozůstatky po jejich činnosti poblíž najít. Podle nich by se tak dalo určit stáří předmětů.
Doposud ani není známo, k jakému účelu tyto koule byly používány a z jakého důvodu byly zhotoveny. Velký počet jich byl zničen poté, kdy se do éteru dostala informace o tom, že mohou obsahovat ukrytý zlatý poklad. Jak se ovšem ukázalo, nic neobsahovaly, byly prostě celé z kamene. Pozoruhodné je, že byly zhotoveny z velmi tvrdého kamene, jenž se v oblasti nálezu nenachází. Jak se pak tedy ty koule sem dostaly? Není podivem, že jsou považovány stále za dosud nevyluštěnou megalitickou hádanku.
Představují hvězdy či jsou dílem sopky?
Archeologové se domnívají, že jsou kamenné koule v Kostarice pozůstatkem některého z národů, které Kostariku chtěly v minulosti dobýt. Jsou i spekulace o tom, že šlo o zastaralý kalendář či určitou bezvýznamnou dekoraci. Podle tamních obyvatel je podivné, aby lidé vytvořili stovky koulí o váze od 1 až 20 tun bez jakékoli technologie.
Ne dnešním pohledem, ale tím předkolumbovské generace se podle hvězdných pozic určovala významná data, jako období dešťů, sklizně a podstatných událostí. Někteří záhadologové jsou názoru, že tajemné kamenné koule jsou dílem prastaré civilizace. Prý její obyvatelé měli dokonalé matematické znalosti, pracovali s vysokými teplotami a k práci používali řezbářské nástroje a protože neznali písmo, nenašly se tak žádné záznamy.
A tak zatímco se ze strany vědců jedná o stanovisko, že koule vznikly přírodním procesem, kdy se pevná kamenná jádra koulela po svazích sopek a tímto nabalovala na sebe lávu. Tak domorodci jsou přesvědčeni, že kamenné koule spadly z nebe a proto je také nazývají jako nebeské koule. A jiné pověsti zase praví, že sloužily jako kuličky na hraní obrům. A podle záhadologů se jedná o mimozemskou civilizaci, která je tu po sobě zanechala.